Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od Lael Ophir - Situace společnosti Sun Microsystems je tak špatná, že...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2009 19:46

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Situace společnosti Sun Microsystems je tak špatná, že zástupci společnosti obcházeli konkurenci, a nabízeli Sun k prodeji. Mezi navštívenými byli minimálně HP a IBM. Společnost IBM o nabídce vážně uvažuje. Akcie Sun Microsystems na zprávu zareagovaly růstem.

    Příčinou problémů společnosti Sun Microsystems je podle širokého přesvědčení odborníků její trvalá neschopnost přetavovat technologický potenciál v tržby. Například technologie Java Sunu nikdy nepřinesla zajímavé příjmy. Dalším problémem jsou vysoké investice bez vyhlídky návratnosti. Jmenujme například koupi StarDivision a MySQL AB, a následné náklady na pokračování vývoje. Strategie CEO Jonathana Schwartze, podle které měly jinak nenávratné investice do open source vyústit ve větší poptávku po HW znakčky Sun, se ukázaly jako zcela mylné.

    Případný prodej Sun Microsystems společnosti IBM jistě vzbudí zájem antimonopolních úřadů. Konkurenti ovšem ve skutečnosti otevírají šampaňské, protože v případě realizace obchodu přijdou o jednoho konkurenta, a do budoucna možná o dalšího. Spojení dvou firem, které v minulosti opakovaně prokázaly strategickou idiocii, totiž věští jen pokračování problémů Sunu ve větším. A nám nezbývá, než si počkat na výsledek.