Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od Lael Ophir - Počet zaměstnanců je nedůležité číslo. Jestli má Sun...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 3. 2009 18:39

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Počet zaměstnanců je nedůležité číslo. Jestli má Sun nadpočet lidí ke svému businessu, to je úplně jiná věc.

  Jisté firmy se pokusily o Office. Například Corel v návaznosti na mediální šílenství kolem Javy napsal betu Corel Office for Java, která byla naprosto příšerná. Pánové ze Sunu totiž v Javě, která měla podle evengelizátorů spasit svět, neměli tehdy vyřešený tisk, práci s fonty, a podobné "drobnosti". Nějaký evangelizátor mi k tomu říkal, že 90% aplikací takové věci stejně nepotřebuje. Ale zpět k tématu. Sun hledal business, kterým by doplnil svoji produkci ne-Intel HW, protože věděl, že ne-Intel HW ho dlouhodobě neuživí. Do akvizice StarDivison nacpal spoustu peněz, do dalšího vývoje také, ale návratnost žádná.

  Linux na desktop nějak moc nenastupuje. Procenta instalací se moc nehýbají (pořád pod procento), a rok Linuxu na desktopu měl nastat tolikrát, že se už každý směje, jen se to zmíní. Naposledy byly fiaskem Linuxu netbooky, kde se už jen 10% kusů prodává s Linuxem, zřejmě to bude pro Linux ještě horší, a ještě na těch strojích často končí XP.

  Ehm, na čem jsou založené obchodní modely, když ne na penězích? Zkuste si založit obchodní model na tom, že budete péct housky, které budete rozdávat zdarma. To bude spousta nákladů, a žádné příjmy - obchodní model Sunu, který předvedl u Javy, OpenOffice, MySQL a dalších.
  IBM je ukázkou toho, jak drží pod pokličkou zdrojáky AIXu, OS/2, DB2, Lotus Domino, Lotus Notes, a v podstatě všeho dalšího, co má nějaký potenciál vydělávat peníze. Vyjma toho je IBM také velikou konzultačkou, což se ale Sunu nikdy nepovedlo.

  Bohužel otázka, co by měl Sun z brzkého uvolnění Javy, nebo uvolnění podmínek pro přispívání do OOo, zůstává neodpovězená. Za mě je to jasné - nepřineslo by mu to žádné relevantní příjmy.

  RedHat je maličká firmička, která balí do krabice Linux, jehož vývoj platí firmy jako IBM, Oracle, Google, Hitachi a další (rád uvedu jména firem a roční finanční příspěvky na kernel Linuxu). Ty velké firmy do Linuxu nacpou řekněme 100 dolarů, a RedHat pak od zákazníka za výsledný kód dostane svůj jeden dolar. To je všechno, jen ne dobrý obchodní model.

  Větší otevření vývoje by Sunu opět nic nepřineslo. Firmy si mohou podporu koupit úplně stejně, ať je vývoj OOo uzavřený, nebo otevřený. Problém je v tom, že podporu si nekoupí zdaleka každý. Když chcete vybrat částku X, a podporu si koupí každý desátý zákazník (což je *velmi* optimistické), tak musí za tu podporu zaplatit 10x tolik, co by zaplatil za cenu licence, PLUS tu cenu vlastní podpory. Tak drahou podporu ovšem nikdo nekoupí. Sun by navíc musel nějak dostat zpátky i USD 80M, které dal za StarDivision, takže nejde jen o náklady na vývoj.

  Placení vývoje podporou je jen pohádka. Jak se ve skutečnosti vývoj open source platí?

  Vývoj kernelu Linuxu platí Linux Foundation, které firmy IBM, Oracle, Intel, AMD a další dávají spoustu milionů dolarů ročně. Viz link níže, Platinum Members platí USD 0.5M ročně.
  http://www.linuxfoundation.org/en/Members

  Vývoj FireFoxu platí Google tím, že dává Mozilla Foundation peníze za reklamu klikanou z FireFoxu. Historicky FireFox pochází z AOL a Netscape, pro ilustraci AOL zaplatila za Netscape USD 4.2G(!).

  Gnome a Gimp platí Gnome Foundation, členy jsou IBM, Sun, HP, Novell, Mozilla Foundation (tedy peníze od Google), Nokia, FSF a další.
  http://foundation.gnome.org/

  V unixových serverech dávno nejsou tak velké peníze. Výrobní náklady jsou vysoké, protože se vyrábí v malých sériích. Intel HW už dnes stačí v podstatě na všechno, takže musíte HW prodávat za pomoci výjezdních seminářů v USA, dárků, konferencí se zajímavým programem apod.

  Enterprise SW, který je psaný pro unixy, musí běžet na Javě. Není tam totiž alternativa, Mono ještě není pro takové nasazení zralé. Java je pro výrobce z nouze ctnost.

  Zkuste dohledat tu zprávu o iPhone a WinCE/Mobile. Jsem ochoten věřit, že se v daný týden či měsíc prodalo více iPhonů, než mobilů s Windows Mobile. To je ovšem něco úplně jiného, než jste tvrdil na začátku (prodaných iPhonů je více, než celkový počet prodaných licencí Windows CE a Mobile). Kolegové mají Windows Mobile, někteří Symbian, BlackBerry je populární jen v USA (a je občas vidět i v UK).

  Jak říkám, pokud lidem stačí omezený iPhone, ke kterému nelze připojit BT sluchátka, není pro něj navigace atd., a raději si koupí ještě iPod, ke kterému připojí jen iPod kompatibilní sluchátka (ano, viz poslední uvedený iPod), a ještě GPS navigaci, tak dobře jim tak. Dostávají za své peníze velmi málo, a jiní jim mohou dát více (namátkou HTC Diamond, HTC Touch Pro, HTC Touch HD, SE XPERIA X1, Samsung Omnia).

  Android může být úspěšný, a také nemusí.

  Windows 7 jsou na netbooky stavěné. Otázka je, jestli v té době ještě budou netbooky. Ta zařízení mají tak nízký výkon, že je nesmysl je kupovat. K velkému poči: ten mám dost výkonný, výměna bude až tak za 2 roky. Grafická karta pravda asi už tento měsíc. Ale koupím si nový notebook, ten starý mě už nebaví. Asi Dell Studio X13, XPS 1130, nebo Latitude E4300. Chci 8GB RAM a 128GB SSD.