Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od Lael Ophir - Mono JE open source, navíc na rozdíl od...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 3. 2009 1:46

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Mono JE open source, navíc na rozdíl od Javy pod GPL i MIT licencí, takže nevznikají problémy typu "v GPL je svoboda jen pochopená nutnost". Standardizace také neznamená, že jsou k dispozici zdrojáky, to si pletete s něčím jiným. Standardizace ale znamená nutnost poskytovat patenty v RAND režimu, tedy Reasonable And Non-Discriminatory. MS šel ještě dále, patenty uvolňuje zcela zdarma, a ještě platí portaci kódu na unixy.

  MS samozřejmě má řadu patentů týkající se se .NETu, stejně jako Sun má jistě patenty týkající se Javy a třeba ODF. Nejhorší stav totiž nastává, když ty patenty nemá MS nebo Sun, ale někdo jiný, kdo potom vyžaduje "výpalné" (Eolas, Burst.com). Takže když MS i sun musí patenty držet, může nejvýše slíbit, že za ně nebude chtít úhradu. V tom je situace obou firem (a nakonec všech IT firem) stejná.

  Když to shrneme:
  - Mono je postavené na standardizovaných technologiích, Java ne.
  - Mono má zdrojáky pod licencemi GPL a MIT, Java jen pod MIT.
  - Mono i Javy se týkají patenty. Patenty týkající se standardizovaných technologií použitých v Mono musí být vždy RAND (Reasonable And Non-Discriminatory). Patenty týkající se Mono i Javy nyní slibují jejich vlastníci nevymáhat.
  - Kdykoliv se mohou objevit další patenty týkající se Mono i Javy, které budou jejich vlastníci chtít vymáhat.

  Zdá se mi to, nebo je na tom Mono v každém ohledu lépe?