Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od Lael Ophir - Pokud se produjt dostpný zdarma neprosadí proti placené...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 3. 2009 14:48

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Pokud se produjt dostpný zdarma neprosadí proti placené konkurenci ani po 18 letech, asi to s jeho užitnými vlastnostmi není slavné. Občas tu popisuji, co lidem na Linuxu vadí, ale odpovědí bývá, že Linux má "svou cestu". A že se nešíří, za to nemůže špatná "svá cesta", ale ošklivý a zlý MS.

  XP zdaleka nejsou překonaný systém. Kvalitní kernel (modifikovaný mikrokernel), preemptivní, slušná latency, nativní a velmi rychlý threading, FS který konkurence pořád ještě nedohonila (komprese, šifrování, junctions, Unicode), staré GDI které má z hlediska Linuxu pořád doslova sci-fi kvality (jedno API pro zobrazení a tisk, vysoká rychlost, color management), podpora multimédií na úrovni API, snadný vývoj aplikací a vynikající dokumentace. K tomu dostupnost aplikací tak široká, že se o tom jiné platformě ani nezdá. V tomhle srovnání opravdu Linux nemá šanci.

  Něco dám zdarma, a získáme peníze jinde - ale to předpokládá vazbu těch získaných peněz na to, co "dáte zdarma". U Sunu to tak není. Je úplně jedno, jestli Sun koupí a bude vyvíjet MySQL, nebo bude zdarma rozdávat sekačky na trávu - náklady se mu nevrátí ani v jednom případě.

  Těch případů, kde lze vývoj uživit supportem, je prakticky nula. Mohl jste si všimnout, že JBoss je součástí RedHatu, a o tom, jak jeho support platí vývoj, nemáme ani jeden informace. Podobné to zřejmě bude s těmi dalšími, neuvedenými a nepočítanými příklady. Proč to tak je, to jsem uváděl mnohokrát. Smiřte se s tím - support na placení vývoje prostě NESTAČÍ. Výjimkou mohou být projekty typu PostgreSQL, kde do vývoje nacpal někdo hromadu peněz, a dnes se údržba platí ze supportu plus podílem z tržeb z realizovaných projektů. Ovšem takových případů bylo a je tak málo, že nestojí ani za řeč.

  FF neobsahuje žádný search engine, jen používá Google výchozí page a výchozí vyhledávač. Jestli vám přijde celý příběh Firefoxu jako ukázka, jak přijdou peníze odjinud, tak je to tristní. Na začátku krach Netscape, poté AOL zaplatila za Netscape miliardy dolarů ve víře že z MS stáhne kůži za živa, a když AOL dostala od MS v rámci antimonopolního řízení mizerných 10% procent částky za kterou Netscape koupila, tak vykopla vývojáře do Mozilla Foundation s pár dolary a jejich stroji. Googlu je pak úplně jedno, jestli lidé klikají na reklamy z Firefoxu, Opery nebo MSIE, a financování Firefoxu je pro ně spíše rozmar.

  Neplatit za nic, každý musí mít přístup ke všemu zdarma, nepřipadá v úvahu osobní vlastnictví - to jsou atributy společné open source a komunismu. Nakonec zakladatelé hnutí jako Richard Stallman jsou v podstatě kovaní komouši. O monopolu prosím nemluvte, v IT žádný nemáme (ne, MS opravdu nemá monopol, méne čtěte titulky a lépe si zjistěte fakta).

  no, RH je maličký. A ano, business závisí na těch, kdo ho dělají ve velkém. Je to o rozsahu. Karel možná půjčuje peníze bezdomovcům, ale makroekonomický význam mají aktivity KB, ČSOB a další.
  Cena akcií je daná náladou trhu, a zvláště v současné době nemá smysl tou cenou argumentovat, protože trh prožívá prudké výkyvy. Za zmínku stojí, že financování open source může dostat pořádnou ránu, protože když mají firmy problémy, tak přece nebudou platit milionové sponzorské dary různým open source nadacím a neziskovkám.

  Visty fungují v pohodě, a nebýt nezvládnutého marketingu, tak by nebyl problém. Na netbooky se pravda moc nehodí, protože ten HW je výrazně slabší, než na jaký byla Vista cílená.
  Ohledně ceny SW jsem to už psal, ale ještě jednou. Pokud je poptávka po HW cenově pružná, a zároveň nepadá cena SW rychleji než cena HW, tak na tom MS jen vydělává. Zkuste si zjistit, co je cenová pružnost poptávky, jak se projevuje na počtu prodaný kusů při snížení ceny, a pak ten jednoduchý princip pochopíte.

  Připadá vám přímá vazba mezi poskytovanou službou či zbožím a příjmem dané společnosti překonaná? LOL, LOL. Zkuste to u pekaře, zámečníka, nebo výrobce automobilů :). Nakonec fakt, že Sun to nedal, je jen důsledkem takového odtržení výdajů od příjmů. Dejte mi vědět, až budete zakládat vlastní business, rád se pobavím jeho obchodním modelem.

  Když něco tvrdíte o iPhonu, zkuste to nějak dokládat vy. Proč bych to měl dělat já?
  Takže druhá nejrozšířenější platforma mobilních telefonů je mrtvá. Nezdá se vám, že jí pohřbíváte předčasně? WM mají dobrou pozici na telefonech, a WinCE i Win Embedded si vedou lépe než dobře na embedded trhu. Jestli budou Windows na telefonech či embedded trhu kralovat, to těžko říci. Ten trh není tak homogenní, jako trh PC. Ovšem MS má slušnou síť partnerů, a hromadu peněz, takže bych to nevylučoval.

  Ano, iPhone by měl přinést cut and paste, A2DP a další. Jenže tyhle zcela základní vlastnosti měl přinést při uvedení na trh, a ne po takové době. Je to jako kdyby VW už v roce 2009 přišel s možností namontovat do vozu autorádio. Samozřejmě mezi dalšími výtkami je absence multitaskingu, uzavřenost platformy vývojářům (nutnost platit za vývojové nástroje, dodávat výhradně přes Apple Store, nutnost platit část tržeb z prodaného SW Apple), absence GPS navigace (ne čipu) atd. Plný seznam by byl jistě delší.

  Ballmer je fakt pako, o tom žádná ;). To druhé video je bohužel pro USA typické, tamní motivační akce jsou pravidelně příšerné. Nejhorší je, že se to šíří i do ČR.