Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od Sten - Pokud se produjt dostpný zdarma neprosadí proti placené...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 3. 2009 17:45

  Sten (neregistrovaný)
  Pokud se produjt dostpný zdarma neprosadí proti placené konkurenci ani po 18 letech, asi to s jeho užitnými vlastnostmi není slavné. Občas tu popisuji, co lidem na Linuxu vadí, ale odpovědí bývá, že Linux má "svou cestu". A že se nešíří, za to nemůže špatná "svá cesta", ale ošklivý a zlý MS.

  Nevšiml jsem si, že by na routerech nebo web serverech nějak často běžely Windows. Linux prostě má svou cestu a ta vede jinudy, než ta Windows. Linux je řádnou konkurencí na desktopu poměrně krátce a má velkou nevýhodu v nekompatibilitě s Windows a vysoké míře pirátství (= Windows zdarma, to je ta vaše placená konkurence). No a pokud se na pirátství přijde, bývají většinou dvě možnosti: zaplatit licenci nebo zaplatit pokutu. Nemusím doufám vysvětlovat, co si většina firem (nebo třeba Ministerstvo kultury a to bez výběrového řízení!) vybere.

  Kvalitní kernel (modifikovaný mikrokernel)

  Asi tak modifikovaný mikrokernel, jako má s FUSE a moduly Linux.

  preemptivní, slušná latency

  Jj, všechno zdržování se přesunulo do user space

  nativní a velmi rychlý threading

  Což má Linux také

  FS který konkurence pořád ještě nedohonila (komprese, šifrování, junctions, Unicode)

  Co třeba ZFS?

  Kompresi umí Linux také, pomocí FUSE Compress. A to nezávisle na souborovém systému.

  Šifrování? NTFS má jenom něco-jako-šifrování. Zaprvé heslo ke klíči je heslo uživatele a to se ve Windows dá velmi jednoduše prolomit (kdy se Windows naučí používat pořádné hešovací algoritmy?) a za druhé ten samý přístup je i přes administrátorský účet (který často ani heslo nemá :). Šifrovat celý oddíl se Windows dodnes nenaučily. Na LUKS nebo encfs tohle nemá ani náhodou.

  Naprostá většina linuxových distribucí používá UTF-8, takže s Unicode není vůbec žádný problém.

  Jinak tenhle výborný souborový systém ještě donedávna pořádně neuměl symbolické odkazy (ano, junctions jsou super, ale jen pro adresáře) a kvůli debilními API ani neumí v názvu souboru používat dvojtečku nebo hvězdičku (systém to umí, ale API ne).

  staré GDI které má z hlediska Linuxu pořád doslova sci-fi kvality (jedno API pro zobrazení a tisk, vysoká rychlost, color management)

  Nic starého ve srovnání s Qt nebo GTK+.

  podpora multimédií na úrovni API

  GStreamer? xine? ffmper?

  snadný vývoj aplikací a vynikající dokumentace

  Jako kdyby to Linux neměl také.

  Neplatit za nic, každý musí mít přístup ke všemu zdarma, nepřipadá v úvahu osobní vlastnictví

  Tohle je ten největší MS FUD o OSS. Co z toho jmenovaného je v GPL? Ani jedno. GPL SW je možné prodávat, přístup k němu má jen zákazník a pro zdrojáky musí zaplatit nezbytné náklady a osobní vlastnictví GPL nijak nevylučuje. A to je GPL jedna z nejvíc restriktivní OSS licencí.

  O monopolu prosím nemluvte, v IT žádný nemáme (ne, MS opravdu nemá monopol, méne čtěte titulky a lépe si zjistěte fakta).

  Microsoft má monopol a to povtrzený americkým federálním soudem.

  Visty fungují v pohodě, a nebýt nezvládnutého marketingu, tak by nebyl problém.

  Linux taky funguje v pohodě. S Vistami totiž MS narazil na ten největší důvod, proč se na desktopech Linux moc neuchytil. Uživatelé jsou příliš líní se něco nového učit.

  Připadá vám přímá vazba mezi poskytovanou službou či zbožím a příjmem dané společnosti překonaná? LOL, LOL. Zkuste to u pekaře, zámečníka, nebo výrobce automobilů :)

  Pečivo, zámky ani automobily nevytváří kopie jen pomocí Ctrl+C a Ctrl+V.

  . Nakonec fakt, že Sun to nedal, je jen důsledkem takového odtržení výdajů od příjmů.

  Nikoliv, je to důsledek špatné marketingové strategie v tom, na jaký produkt se zaměří. Firem, které udržovaly vazbu mezi poskytovanými službami a příjmy a kvůli stejné chybě padly, je taky hodně.