Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od Lael Ophir - Já na rootu vídám dlouhá léta oslavné články,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 3. 2009 0:19

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Já na rootu vídám dlouhá léta oslavné články, které tvrdí, že ta a ta poslední distribuce je skvělá náhrada za Windows. A samozřejmě občas něco o roku Linuxu. K pirátství tolik, že i to ministerstvo kultury nakonec zaplatilo licence MS produktů.
  Na web serverech se Windows používají celkem často. Linux je na nich možná i rozšířenější, ale důvodem je pouze ta nulová cena. ISP totiž hledí jen na cenu, a nedovedou slušně zaplatit ani lidi. Výsledek podle toho pak vypadá.

  Modifikovaný mikrokernel NT opravdu nemá s FUSE a moduly nic společného.

  Bavíme se o latency, ne o user space.

  Linux má nativní a rychlý threading? LOL. Použitelný threading byl dobastlen pomocí clone(), a do použitelného stádia dokopán až v kernelu 2.6. výsledek není ani tak dobrý, jako na solarisu, natož jako ve Windows.

  ZFS má některé zajímavé vlastnosti, ovšem řadu vlastností NTFS nemá. K šifrování: klíčem je heslo uživatele, a logika napoví, že je to jediná věc, kterou na stroji nelze najít. Prolomit je ho možné jen pokud je někde uložený NTLMv1 hash, což už dlouhá léta nebývá zvykem. Přístup k šifrovanému obsahu přes administrátorský účet byl možný naposledy ve Windows, protože Administrator byl by default nastavený jako recovery agent (lze nastavit recovery agenta i dnes). Šifrovat celý oddíl se Windows naučily samy o sobě před dvěma lety (BitLocker Drive Encryption), doplňky to nabízely už dlouhá léta.

  Naprostá většina linuxových distribucí používá UTF-8. V případě použití disku či SW, který nebyl psán s použitím UTF-8, dojde na katastrofu. Ale koho to mrzí. Vždyť uživatelé používají stejně jen těch pár aplikací, které jsou součástí distra, a dalších aplikací je jen pár. I ty je stejně nutné připravit ve formě balíčku pro každou verzi každého distra, takže nějaká zpětná kompaibilita nikoho netrápí.

  Hvězdička a dvojtečka jsou ve Windows rezervované znaky, v názvech souborů je nelze použít. Linky (symbolické ani hardlinky) do windows autoři tahat nechtěli, protože uživatelům zbytečně komplikují život, stejně jako třeba case sensitivity. Junctions jsou důležité z jiného důvodu, než jako symlinky. Dají se využít jako reparse points, což slouží ke třeba snadné integraci HSM produktů.

  Qt ani GTK+ neumí zdaleka to, co staré GDI32 (například pokročilou správu barev). Navíc GDI má řádově lepší architekturu. GStreamer je obšleh Directshow, navíc je volitelnou instalaci stejně, jako je Java volitelnou instalací ve Windows. V případě Linuxu by se o API mělo smysl bavit jen tehdy, kdyby bylo součástí POSIXu, nebo LSB.

  Snadný vývoj aplikací a vynikající dokumentace na Linuxu? Hmm. Zkuste si někdy nainstalovat ve Windows MSDN Library, a budeme si povídat o dokumentaci.

  Microsoft nemá monopol. Americký federální soud došel k názoru, že má dominantní pozici, "sílu monopolu", a porušil Sherman Act. Ovšem těžko mluvit o monopolu, když o odstavec níže můžete číst, že podíl MS na daném trhu je "nad 80%".

  Pečivo, zámky ani automobily nevytváří kopie jen pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Ovšem ani sun nedělá peníze pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Když má firma náklady, musí je krýt nějakými příjmy. Jinak prodělává. Je pravda, že padly i jiné firmy než jenom Sun, ale kontextu to není zajímavé.

  Ale zkuste mi schválně říct, jak má firma postupovat. Podle vás má utrácet peníze na aktivitách, které jsou prodělečné, protože... Protože proč? Protože vám přijde dosahování zisku "zastaralé"? ;)