Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Intel pracuje na pětiúrovňové tabulce stránek od Milan Keršláger - Bity, které odpovídají offsetu ve stránce, se používají...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 12. 2016 21:15

    Milan Keršláger

    Bity, které odpovídají offsetu ve stránce, se používají na příznaky, které patří dané stránce, nejsou nevyužité (dirty bit, paged, out, nx, read only, executable atd). Aby se s tím při převodu virtuální->fyzická adresa dobře počítalo, musí být položky v tabulce stránek násobky slova (32/64 bitů). Takhle, kdyby to nebyly násobky, by se to rozjíždělo přes sousední slova a to by bylo nevýhodné (musely by se dělat před přepisem horních bitů virtuální adresy nejdřív bitové posuvy a jejich velikost by se musela počítat). Asi by se to dalo udělat přes nějaké chytré zjednodušení nebo přes hradlové pole, takže by to bylo rychlé, ale stejně by to byla komplikace a to nikdo nechce.

    Co se týká shody velikosti stránky a clusteru na disku, řeší to problém skrytých a těžko odhalitelných deadlocků při alokaci, přepočtech - jak v ovladači filesystému, tak při manipulaci s buffery a cache, aktualizaci dat, zpětných zápisech na disk. Aby se to nemuselo řešit, používá se rovnost. Ale když chcete, můžete samozřejmě přepočítávat. Akorát se pak zvyšuje riziko, že se to sekne. A když chcete riziko eliminovat/zmenšit, tak se prostě některým věcem budete vyhýbat. Dodavatel (SAP, Oracle) vám třeba řekne, že podporovaná konfigurace je prostě nějaká a vy se přizpůsobíte, protože oni vědí, co dělají. Na svém písečku si samozřejmě můžete dělat co chcete, což je pointa opensource.