Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Intel představil nové čtyrjádrové procesory od Frantisek Rysanek - Co se přesně stalo? Intel uvedl nové procesory...

 • 10. 9. 2007 0:54

  Frantisek Rysanek (neregistrovaný)
  Co se přesně stalo? Intel uvedl nové procesory Xeon MP (Multi-Processor), spolu s novým čipsetem. Tj. tohle uvedení nových produktů od Intelu se týká pouze procesorů pro čtyřprocesorové servery. Shodou okolností byly uvedeny čtyřjaderné (a dvoujaderné) Xeony MP. Jedná se podle mého o dost okrajový segment trhu x86.

  Dosavadní Xeony MP měly jádro Netburst, nové Xeony MP mají (konečně) jádro Core 2. Dosavadní rodinka Xeon MP byla už dost pro ostudu - staré jádro, pomalá FSB, max. 2 jádra na pouzdro. (Sestava 2x Xeon DP 5300 musela být jasně výkonnější než 4x Xeon MP 7100, alespoň co do procesorového výkonu.)

  Mnohem běžnější Xeony DP (Dual Processor) stejně jako desktopové procesory Core2 mají čtyři jádra Core 2 už dávno. Těch se aktuální press release netýká, alespoň ne primárně. (Pozor, nezaměňujte dvě/čtyři jádra v procesoru a dvě/čtyři CPU patice v serveru.)

  Že byl pro nové procesory potřeba také nový čipset, to není vůbec kupodivu. Nové Xeony MP mají výrazně rychlejší FSB oproti předchozí generaci (1000/1333 MHz oproti tuším 667) a odlišný pinout. Pokud se nepletu, tak jako vůbec první Intely mají ve FSB 40b adresu, tj. fyzický adresní prostor 256 GB. Dosavadní procesory od Intelu měly po dlouhou dobu fyzickou adresaci 36 bitů, tj. 64 GB. Zatím se ovšem nekoná CSI (odplata za AMD HyperTransport), čipset 7300 má pořád ještě FSB. Naposledy vylepšenou, optimalizovanou, ale FSB.