Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Intel prý uvolní 14nm procesory Atom dříve, chce konkurenci k ARM od Lael Ophir - ČR je maličký trh, a one-man-show Bessie z...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 8. 2013 2:59

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  ČR je maličký trh, a one-man-show Bessie z Dejvic by rozšíření PPC nijak nepomohla. Na západ od našich hranic se značkové počítače kupovaly (a kupují) daleko častěji.

  Ne-x86 počítače s Windows NT byly k dispozici už od roku 1993 (instalační média Windows běžně k dispozici od MS, stejně jako x86 verze). Jejich výhodou byl vysoký výkon, nevýhodou vysoká cena a omezená dostupnost SW. Za sedm let se na trhu neprosadily, a všichni výrobci zůstali na x86.
  Společnost IBM dodávala minimálně šest modelů workstation Power Station s PowerPC a Windows NT nebo AIXem.
  MIPS Computer Systems uvedli řadu MIPS Magnum R4000 se dvěma modely, dodávanou s Windows NT.
  DEC měl minimálně tři řady workstation s Alpha AXP procesory, dodávanými s Windows NT.
  Intergraph demonstroval Windows NT pro Clipper architecture, a chtěl uvést i port pro SPARC. Pak si to rozmyslel a šel do x86.

  Pokusem o restart byla architektura IA64 v roce 1999. Existovaly pro ni Windows i v desktopové edici, ale nakonec zvítězila platforma AMD64, dneska známá jako x64 nebo x86-64. Workstation s Itaniem jste mohl mít minimálně od IBM, HP, SGI a Dellu. Jako poslední tu vzdali tuším v HP v roce 2004.