Hlavní navigace

Názor ke zprávičce IPv6 přesáhl 50% podíl při přenosech dat z urychlovače LHC v CERN od Miroslav Šilhavý - Myslím, že toho bodu zlomu jsme už (celosvětové)...

 • 8. 11. 2019 13:46

  Miroslav Šilhavý

  Myslím, že toho bodu zlomu jsme už (celosvětové) dosáhli.

  Těžko říct. Ekonomika je mocná čarodějka. Může to dopadnout úplně jinak - dovedu si představit i situaci, že se spousta služeb překope, aby uměla využít současné obezličky inteligentěji - a že se to poskytovatelům obsahu vyplatí víc.

  Dnes nikdo nesází investice na dlouhé roky dopředu - každý chce vidět ROI na pár krátkých roků. Situace: jsem poskytovatel obsahu, mám omezené peníze k dispozici:

  Buďto můžu začít tlačit na přechod na IPv6, budu mít návratnost třeba 5-10 let, možná i delší, protože konkurenti to možná zavedou později a až v době, kdy bude na trhu víc technologií, expertů a zkušeností. Je také možné, že se mezitím změní "nálady" na internetu a nějaká nová služba, která na IPv6 nebude závislá to převálcuje a vyhodím peníze z okna.

  ...nebo můžu realizovat za své peníze nový projekt s návratností 2 roky, třeba místo neviditelného IPv6 vylepšit svoje služby. Co si vyberu?

  A přesně tomu okamžiku v čase, kdy se začne vyplácet IPv6, se říká bod zlomu. Pro všechny je neuchopitelný a daleko.

  V nedigitálním světě by se to dalo přirovnat k váhání o odklonu od spotřeby fosilních paliv. Všichni tušíme, že to musí nastat, ale ještě se nepřiblížila doba, aby to dávalo ekonomický smysl. Všichni chceme mít čistý vzduch, nepálit uhlí, koks, plyn. Ale taky všichni víme, že na 4x dražší energie nemáme. Občan by neměl ani na to svítit a vařit, firmy by nemohly cenami konkurovat výrobkům z krajin, kde na ekologii prdí a propouštěly by. Tím víc občanů by na tu energii zase nemělo.

  S IPv6 je to úplně to samé, drahý špás, který někdo musí zaplatit. Obsah je veskrze zadarmo. Takže by se musela zejména zdražit inzerce (=> růst ceny inzerovaných výrobků) a přecházet ještě víc na placený obsah. Nevím, jestli si tento dopad lidé uvědomují, ale skoro jistě si ho nepřejí.

  Úvaha o tom, jestli nebo kdy zavádět IPv6 je zcela legitimní a racionální. Stejně tak je racionální konzervativní přístup - vyčkávat do doby, kdy bude jasný přínos a do doby, kdy práh zavedení poklesne.