Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Jabbim Archive postihl velký únik dat VIP uživatelů od ByCzech - @Jarda_P: Nějak si pořád nemyslím, že součástí aplikace...

  • 15. 1. 2017 22:11

    ByCzech

    @Jarda_P: Nějak si pořád nemyslím, že součástí aplikace má být dokumentace k OS. Instalátor by musel být pěkně složitý, kdyby měl dávat ještě na výběr uživatele, u kterých to změnit. To není typické chování ani v Linuxu. Tím se právě dostáváme k tomu debilnímu návrhu Windows. Jednak k tomu, že výchozí uživatel Windows je "admin", taky k tomu, že jeden z důležitých nástrojů pro konfiguraci práv ani není v nabídce aplikací (policy editor). Když už MS tvrdí, že Windows jsou easy a user friendly, tak by měl vyskočit dialog, pokud aplikace zavolá nějakou funkci, která je privilegovaná a má běžet pod uživatelem, když už není možnost konfigurace takových oprávnění přímo ve správě uživatelů. OpenVPN je multiplatformí a pochybuju, že se někdo bude chtít babrat s logikou těchhle nelogičností ve Windows a dělat na to speciální konfigurátory.
    Vzhledem k tomu, že spousta aplikací i od MS potřebuje větší práva než běžného uživatele a není součástí dokumentace k OS jak to konfigurovat v politikách OS a tak různě, tak bych to OpenVPN určitě nevyčítal. Nějak mi to prostě pořád neštymuje, aby aplikace nastavovala něco pro běžného uživatele, když adminovi to běží a je hlavně na něm, aby nastavil tyhle věci pro běžné uživatele a zajistil i jejich práva. A OpenVPN určitě hlásí správně chyby do logu, když se to pustí a je takové volání privilegovaná funkce OS odmítnuta. To že MS naučil uživatele stylu "co nejede pusť jako admin a je to OK", není problém tvůrců aplikace a ani neměli takové věci suplovat.