Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Jak obtížně se instalují hry na Linuxu? od kaliszad - Jasně, každý se specializuje a díky měně to...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2016 16:18

  kaliszad

  Jasně, každý se specializuje a díky měně to vše může poměrně dobře fungovat. To co neumíme si koupíme ať už ve formě služby či fyzického produktu.
  Na druhou stranu ale každý má jistou představu o tom, že když si sáhne blbě do zásuvky, že dostane ránu. Každý umí dveře otevřít, zavřít a má dobrou představu, kolik takové dveře váží, jakou mají setrvačnost a odolnost již od pohledu. Podobně si převážná většina lidí nebere 10 prášků na bolení hlavy najednou a taky se nikdo nesnaží vzdorovitě otáčet volantem na opačnou stranu, než je zatáčka (aspoň pokud se nechce zabít atd.) Ale spousta uživatelů počítačů neví prakticky nic. Je to asi jako kdybyste jim měl vysvětlovat, že "tady to jsou zamykatelné dveře, vstrčíte klíč a budete otáčet, podle strany buď zamknete, nebo odemknete". Samozřejmě ještě s definicí použitých odborných výrazů ze zámečníctví, jako je zámek, klíč a dveře. Takhle se totiž občas cítím, když mám někomu pomaleji chápajícímu něco vysvětlit ohledně "IT".
  Myslím, že by obecně lidstvo mělo být technicky zdatnější, ale především by i běžný občan měl aspoň zběžně tušit, jak funguje email, internet a operační systém. Nemusí rovnou znát model OSI a učit se o semaforech, ale takový obecný přehled. Já přece taky Jiráska neřadím do středověku i když nevím přesně, kdy se narodil, co přesně všechno napsal a dělal a kdy umřel. Někteří lidé ale o počítačích neví prakticky nic a klidně by si nainstalovali 10 anitivirů (ekvivalent 10 pilulí na hlavu) a potom klikli na něco očividně závadného (točili volantem doleva v pravotočivé zatáčce).
  Dokonce i studentům informatiky člověk někdy musí velice obecně vysvětlovat, co je to router, protože jim to nic neříká a co víc, ani je to vlastně nezajímá. Tak to už potom fakt nevím, jak někdy chtějí v oboru pracovat. Na druhou stranu, takoví poměrně rychle vyletí, což se ale může stát i těm, co sice prakticky ví, ale potom nedají např. zkoušku z logiky, teorie systémů, nebo tak něco. Nerad bych házel všechny do jednoho pytle. Kdo studoval si to umí určitě dobře představit.

  Každopádně ale určitá gramotnost je na místě. Stějne jako v Čj lidé sice chybují, ale jsou na chyby v lepší společnosti upozorněni, tak i v technice by jistá kultura přece neškodila, když se nás podobně jako jazyk i počítače týkají denno denně.
  To vše ale samozřejmě neomlouvá, že i zkušený uživatel by neměl nastavovat něco, co měl ošetřit distributor nebo vývojář. Zákazník v masně taky přece může koupit rovnou připravená kuřecí prsa nebo stehýnka a nemusí si vše odřezávat z celého kuřete. Instalaci software se ale ani na Windows člověk nevyhne úplně, hlavně když se jedná o hry staršího data. Je to taky trochu věc náhledu, jako vše.