Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Jak obtížně se instalují hry na Linuxu? od Lael Ophir - Mám pro vás dva příklady z jiných oborů....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2016 2:27

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Mám pro vás dva příklady z jiných oborů. Víte jak vypadá volant běžného vozu a volant profesionálního vozu? To první je Ford Focus, to druhé náklaďák Ford F-650. Profesionálové mají trochu odlišné potřeby od "domácích" řidičů, ale v principu je to dost podobné. A nemyslím že by volant "profi" automobilu musel nebo měl vypadat jako na třetím obrázku. F1 má opravdu hodně specifické požadavky, je to vlastně jen exhibice, a řídí v ní pár desítek lidí na planetě.
  http://images.hgmsites.net/lrg/2010-ford-focus-2-door-coupe-se-steering-wheel_100255349_l.jpg
  http://st.motortrend.com/uploads/sites/5/2012/04/2012-Ford-F-650-Dump-Truck-steering-wheel.jpg
  http://cdn.wonderfulengineering.com/wp-content/uploads/2014/06/f1-steering-wheel.png

  Druhý příklad: mobilní OS byly v roce 2007 prakticky rozdělené mezi Symbian, Windows Mobile a RIM, byť na trhu bylo ještě dost menších hráčů. Na těch třech platformách jste mohl dělat obrovskou spoustu věcí: připojit BT sluchátka, používat GPS navigaci, ovládat televizi a tuner přes IrDA atd. Tehdy jsem měl WM, a když se mě lidé ptali na zkušenosti, tak jsem říkal že je to úžasné a umí to všechno, ale běžným lidem bych doporučil trochu počkat, protože to přece jen není vždycky úplně intuitivní.
  Když přišel Apple s iPhonem, všichni se smáli (a Stele Ballmer nahlas a v TV), že je to předražená krabička, která nic neumí. iPhone v té době opravdu neuměl cut-and-paste, neměl multitasking, nešla vyměnit baterie, neuměl MMS, nešly připojit jiná BT sluchátka než od Apple, neuměl natáčet video, nahrávat hovory, neměl hlasové vytáčení, a dokonce nebylo možné ani nastavit MP3 jako vyzváněcí tón. Směšné a předražené zařízení. Jenže se snadno používalo laikům: ovládání dotekem prstu místo stylusu nebo rytí do obrazovky s rezistivním displayem, obrovské ovládací prvky určené pro prst, přehledný interface. A co se stalo? iPhone naprosto převálcoval trh, protože se snadno používal, bylo takřka nemožné ho rozbít akcemi v UI, a uživatelé nemuseli skoro ničemu rozumět. To je ten pravý smartphone: dává uživatelům sílu technologie, a přitom se používá skoro stejně snadno, jako klasický telefon typu "mluvicí kost". A že by ta technologie mohla být lepší? Jistě, a také Apple časem dlouho řadu omezení odstranil. Tenhle model potom zkopíroval jak Samsung/Google, tak Microsoft.

  Ad Každopádně by ale při takové časové náročnosti člověk čekal, že uživatelé budou chtít rozumět počítači o něco více, aby třeba tu a tam nějakou tu minutu ušetřili, vyhnuli se problému, našli něco zajímavého atp. - svého času lidé koukali 4-5 hodin denně na TV (údaje z US, vizte link). Myslíte že se zajímali jak TV funguje? A i dlouholetí řidiči znají svoje auto asi tak mizerně, jako svůj počítač. Samozřejmě jsou na světě zvídaví lidé, kteří se zajímají jak věci fungují. Jenže je jich menšina, a typicky pracují v technických oborech. Dá se říct, že ti nejzvídavější se koncentrují v oboru IT. Nakonec jen extrémní zvídavost (nebo hodně tvrdá škola) může člověka donutit se naučit ovládat vi :)
  http://www.nielsen.com/content/dam/corporate/us/en/newswire/uploads/2009/11/historicalviewing.pdf

  Ad student informatiky, který neumí používat GNU/ Linux nebo nějaké BSD na uživatelské úrovni obyčejně mnoho souvislostí v IT nepochytil - nepleťte si principy IT s principy Unixu. Unixy byly samozřejmě svého času úžasnou platformou, a "díky" uživatelské nepřívětivosti spoustu věci odhalují, plus lidi svým způsobem filtrují (kdo nemá na pochopení složitých věcí, tak se jimi prostě nemůže zabývat). Nakonec i já jsem měl před příchodem Windows NT Unixy rád, i když mě štval ten business kolem: stroj s výkonem PC serveru za 10-násobek ceny, plus cena Windows serveru za roční podporu HW NBD, neexistující ceníky (jak kdybyste si nechal stavět na zakázku raketoplán), úplatky pro management při jednání o nákupu i po koupi... Nakonec jsem ale zjistil, že když člověk potřebuje produktivně pracovat a ne se zabývat počítačem protože je to roztomilá hračka, tak jsou daleko lepší Windows. Podobně jako profesionální řidič používá stejný volant jako "domácí" řidič, i já používám Windows, protože je to prostě pohodlnější, a můžu se soustředit na to co chci dělat.

  Ad Semafory... zkoušku - na jedné straně IT obory (na rozdíl třeba od psychologie nebo bohemistiky) nejsou zdaleka jednoduché, na druhé straně to pak člověka zbytek života velmi dobře uživí (na rozdíl třeba od psychologie nebo bohemistiky).