Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Jak se naučit používat linux v pěti krocích od anonym - Podle mého názoru je problém s návyky z...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 8. 2008 16:50

  bez přezdívky
  Podle mého názoru je problém s návyky z Windows, je proto potřeba vůbec na začátku vysvětlit, že Linux není de facto alternativa k Windows jako když se rozhodujete mezi notebookem Lenovo nebo HP.
  Autor tam dobře píše, že je potřeba si nejdřív o Linuxu něco načíst - pochopit Linux. Já jsem osobně přecházel na Linux dva roky, kdy jsem ho několikrát zavrhl a řekl, že již nikdy ten Linux. Ale nakonec jsem u něj zůstal, že již nemám ani dualboot (mám XP ve VirtualBoxu kvuli testovani designu webů).
  Další věcí je to mít důvod k přestupu na Linux. Můj důvod byl to, že jsem se chtěl trochu odlišovat od ostatních lidí, Windows jsem již dokonale znal - neměl jsem kam odborně růst. Linux mi nabídl odlišení se a hlavně neustálé bádání a stále poznávaní nových vlastností.
  Každý si prostě musí najít cestu. Ti kteří mají rádi jednoduchost a netouží po nastování k obrazu svému - ať zůstanou na Windows, není to nic špatného a hlavně je to jejich věc. Nemá cenu jim sáze dlouze vypravovat jak je to super apod., když tomu tak pro ně vůbec nemusí být. K linuxu si musí každý dojít sám.
 • 27. 8. 2008 19:49

  anonymní
  +1
  (u mě dost podobné)
  akorát ten "problém s návyky z Windows" bych v mnoha případech napsal "problém se zlozvyky z Windows"....
 • 28. 8. 2008 12:02

  Jindra Šaur
  Já jsem taky Linux instaloval a naštvaně mazal asi dva roky :-) Dneska už je to v pohodě a Linux se na desktop instaluje stejně jako Windows. Dřív to bylo složitější a proto si asi všichni zvykli na Windows. I správci jsou jenom lidi a tak do firem nainstalovali všude Windows (tenkrát třeba 3.11), aby si ušetřili práci. :-)

  Osobně používám oba OS, ale Windows je pro mne pořád primární, protože:
  1. Je má na desktopu 100% mých klientů
  2. Notebook je pro mě lopata. Je mi jedno, jaké bude mít logo, jestli bude modrý, nebo červený. Důležité je, abych co nejdříve hotovou práci.
  Například CDMA modemy a 3G PCMCIA karta mi přišly včetně CD s ovladači pro Windows - vložím CD, jako správná lama kliknu několikrát na "Next", jsem na netu a můžu volat klientovi, že jsem mu ta pravidla na firewallech (iptables, samozřejmě :-)) přenastavil, jak chtěl. Dokud nebudou všechny tyhle propriety dodávány i s ovladači pro Linux, tak mě jejich instalace bude stát čas, který můžu trávit jinak. Já vím, že zrovna ten CDMA modem se dá rozchodit editací asi tří souborů, ale "Next" je pořád rychlejší. Za tuning vlastního notebooku mi nikdo nezaplatí.

  Líbí se mi grafické efekty v Ubuntu, ale z praktického hlediska zatím ještě pořád zastávám názor - na desktop Windows, na servery naopak jedině Linux (tam mi Windows nesmí :-))

  Mimochodem, kdyby někdo věděl, jak rozchodit synchronizaci kalendáře a kontaktů z Linuxu do HTC s Windows Mobile (bez kalendáře v mobilu jsem nepoužitelný člověk), tak bych mohl být s přechodem na Linux zase o krok dál... :-)))
 • 29. 8. 2008 11:04

  bob (neregistrovaný)
  S Windows se potýkám někdy od verze 3.0 a vždycky, když si o sobě myslím, že Windows znám celkem dobře (dokonale určitě ne), tak se se objeví něco nového, třeba potřeba nastavit síť přes CLI, napsat nějaký skript, ...
 • 29. 8. 2008 11:39

  bez přezdívky
  hehe dalsie +1az na to ze som linuxa nikdy nezavrhol, iba som si nenasiel cas na hranie sa snim...len pre uplnost k prvemu linuxu som sa dostalcez jeden casopis..bolo to SUSE6.4 CZ, avsak ktomu som sa ani nedostal, kedze som poriadne ani nevedel co to je... (12rokov :)) potom nasledovali pokusky ako knoppix... tam sa mi to zapacilo, potom mandriva, fedora a medzitym este asi neco ine... no uplny prechod sa datuje nejake 2 az 2,5roka dozadu kde mi kamos doniesol ubuntu :)takze s linuxom som prezil maturitu aj prvy rocnik vysokej... a stale nehodlam prestat :) aj ked som stale linuxlama tak ma to neodradí dokonca som rad ze aj taky ako ja ho mozu plnohodnotne pouzivat.. :)