... ono obecně bude záležet v tom konečném na správci distribuce co z LXQt nakonec předloží a tam doplní.
Tak třeba v ROSA Linux a co už delší dobu bokem já LXQt zkouším tam je, jako příkladem a webový prohlížeč, velmi slušný lehký NewMoon (tj. PaleMoon). Ale v těchto dnech můj první nákuk do syrového Lubuntu 18.10 (už s LXQt) odhalil jako tam prohlížeč Falkon, který sice je postavený systémově čistě ano na knihovnách KDE ale a žel současná dostupná verze (3.1) se (z nějakého záhadného důvodu?) stala silně nestabilní až nepoužitelná a navíc je to, proti PaleMoon, velmi funkcemi očesané. Jenže už i jen z tohoto různého přístupu lze dovodit že bude ve výsledku to LXQt i různě asi potom hodnoceno. Pokud s tím Falkon něco pozitivně rychle neudělají nebo správce Lubuntu se nechytne za nos a ten Falkon nevymění. Jináč konkrétně odpověď:
ad 1) jako obvykle přece použiješ (mailový klinet) to, na co jsi zvyklý, já jsem zvyklý na Gmail, no a jináč v ROSA Linux je v LXQt předložen klient Trojitá ale ani jsem na něho zatím neklikl tak nevím a proto já nehodnotím,
ad 2) jak to myslíš aby tam OpenBox vůbec nebyl?, ten tam je v základu, můžeš ještě doinstalovat (dle distribuce a repozitářů) k němu Comton a nedávno jsem si to odzkoušel,
pro KWin si musíš doinstalovat patřičné části z KDE (včetně nastavení KDE!) a tady záleží opět na správci distribuce a jeho balíčcích v repozitářích a co distribuce to odchylky, no a potom máš přece na výběr, tj. na ten KWin se přepnout! Slovo a pojem přepnout! Jestli chceš páchat možné harakiri a ten OpenBox odinstalovávat je už na tobě, já bych se toho raději neodvážil :-)
Asi více než před rokem přepnutí na KWin v LXQt a různé donastavování se u mne neobešlo bez rizik tj. pádů až přeinstalace systému, nyní panuje celkem spokojenost!