Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Jaká je základní směrnice Fedory? od Petr Baláš - Debian má jako implicitní jádro 2.4 protože na...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2006 22:22

  Petr Baláš (neregistrovaný)
  Debian má jako implicitní jádro 2.4 protože na některých z 10 podporovaných architektur prostě jádro 2.6 nefunguje bez problémů. Zvolit při instalaci jádro 2.6 je triviální a zvládne to cvičená opice.

  Debian prostě nepustí do stabilní distribuce balíček, který nefunguje na všech podporovaných platformách. V praxi jsem ale na serveru na problém že by mi vadil starý balíček a neřešil to archiv volatile (např. pro antivir) nenarazil. Popř. existují backports.

  Ubuntu víceméně není nic jiného, než velice malý subset Debianu unstable který byl zmražen a vychytány bugy. U subsetu a na omezeném množství architektur to logicky jde rychleji než u Debianu.

  Požadavku na udržení binární kompatibility jsem si nevšiml (ale asi bude pocházet od někoho, kdo chce používat balíčky z Debianu v Ubuntu), prehistorické gcc se dlouho drželo prostě proto, že na některých architekturách podporovaných Debianem prostě nové gcc nefungovalo korektně. Vztahy mezi Debianem a Ubuntu jsou mnohdy napjaté - někteří lidé v Debianu si myslí, že jim Ubuntu ukradlo jejich show, někdy se správce téhož balíčku v Debianu a Ubuntu neshodnou, někdy je správce balíčku tentýž človék a pracuje pro Ubuntu a na Debianí balíček kašle, ...

  Dlouhodobá podpora je prima věc (kterou je mnohem lépe schopna garantovat firma než komunita) ale nechápu jak se toto týká rychlosti vývoje.

  BTW asi největší přínos Debianu pro komunitu vidím v otestování programů na mnoha exotických platformách.

  BTW2 co se týká rychlosti vývoje tak doporučuji sledovat unstable. Např. nové KDE se jako balíčky objevuje velice rychle (Gnome nenmohu posoudit, to nesleduji).