Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Japonská policie doporučuje blokovat Tor od Winař - Tak jak je zprávička (v češtině, bez znalosti...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 4. 2013 13:48

  Winař (neregistrovaný) ---.tor.uwaterloo.ca

  Tak jak je zprávička (v češtině, bez znalosti originálu) napsána, podle mne vůbec neříká nic o tom, že ISP mají blokovat TOR.

  Tu část o presumpci viny považuji za totální blábol a zřejmě přílepek, který akorát celou situaci znepřehledňuje a bohužel lidem podsouvá špatné a jednoduché myšlenky.

  Já například používám TOR velmi často. Všem ISP co požívám je prd do toho kde, co,... na Internetu nebo i v reálném světě.
  Nicméně si umím představit, že ISP má jisté omezené možnosti jak zkusit odhadnout zda někdo, jehož komunikace je ukryta v zakódovaném kanálu (klidně může jít o připojení na web pomocí HTTPS), může páchat určitý druh neplech na internetu nebo ne.

  Myslím, že zpráva je opožděnou reakcí na DOS útoky posledních dní. Tuto situaci uvádím záměrně, protože například když by útok probíhal z počítačů, ať již na kterékoli straně kódovaného tunelu, rozpojením tunelu by mělo dojít k přerušení této činnosti. Toto lze jednoduše testovat, komunikace proudící tunelem nemusí být blokován trvale.

  Problém je, že většinou podobné útoky (co jsem vyčetl, osobní zkušenost nemám) probíhají úplně jinak. Útočí stroje, které jsou většinu času nepropojené s řízením útoku.
  Tedy, pokud by šlo o útok z veřejného/známého počítače (na jedné straně kódovaného tunelu), pochybuji že by mu útočník (skrytý/neznámý počítač na druhé straně kódovaného tunelu) zasílal tunelem neustále nové požadavky či snad přímo generoval útok. Pravděpodobně by měl nad veřejným počítačem kontrolu a ten by byl přímo naprogramován ke generování útoku, takže odstraněním spojení mezi nimy (i pokud by snad stále zůstávalo sestavené), by s největší pravděpodobností k žádnému zastavení útoku nevedlo.

  To, že blokovat veškerou zašifrovanou komunikaci je blbost, snad netřeba psát.