Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Filip Jirsák - Tím, že třeba donutili Jakartu změnit package a...

 • 16. 9. 2021 15:21

  Filip Jirsák

  Tím, že třeba donutili Jakartu změnit package a tím nad Java EE ztratili naprosto kontrolu
  Vadí to někomu? Navíc to podle mne nesouvisí, mohli kontrolu ztratit i bez změny package a mohli si ji zachovat i se změnou package.

  když všichni přejdou (a to se určitě stane) na Jakarta EE
  To je dobře, že všichni přejdou. To je přece cílem Oraclu i Apache.

  A jestli nejsou schopni zpeněžit Java EE se supportem, tak jim opravdu nepomůže vůbec nic.
  Java EE jako celek nikdy pořádně nefungovala. Stejně se vždycky aplikace přizpůsobovala konkrétnímu aplikačnímu serveru, který měl něco navíc proti Java EE.

  Je vůbec něco co ze SUNu u nich dál funguje kromě Java?
  Kvůli Javě přeci SUN kupovali. Takže je logické, že se starají hlavně o Javu. Jinak dál funguje třeba MySQL a myslím, že technologicky to MySQL posunulo docela vpřed.

  Co když se Oracle zítra rozhodne, že licenci zase změní?
  Oracle žije z toho, že prodává licence firmám, které třeba doteď provozují Javu 1.4 a Oracle jim ji supportuje. Tyhle firmy Oracle zajímají, ne vy, který používáte verzi zdarma.

  Oracle dělá jedno špatné rozhodnutí za druhým.
  Zrovna v souvislosti s Javou bych napočítal mnohem víc dobrých rozhodnutí. To, že se jim podařilo Javu znovu nastartovat, není vůbec samozřejmé. To, že má v podobě GraalVM našlápnuto během několika let se stát znovu dominantní platformou, to už vůbec není samozřejmé. Moje největší pochybnost, zda se to povede, pramení vlastně z toho, že se snad nikomu v IT něco takového nepodařilo. Jasně, ještě se to nestalo, uvidíme za tři nebo pět let, zda se to povedlo. Ale už jenom fakt, že je tu ta reálná možnost, je obdivuhodný.

  S databází Oraclu ujíždí vlak, cloud má divný a neumí ho prodávat. Ale zrovna Java se mu až překvapivě daří.