Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Saljack - To je přece cílem Oraclu i Apache. Jenom věcná...

 • 16. 9. 2021 17:27

  Saljack

  To je přece cílem Oraclu i Apache.
  Jenom věcná je to Eclipse Fundation. Spíš je zajímavé, jak to rozdrobili právě mezi Eclipse a Apache.
  Java EE jako celek nikdy pořádně nefungovala. Stejně se vždycky aplikace přizpůsobovala konkrétnímu aplikačnímu serveru, který měl něco navíc proti Java EE.
  Tohle není vůbec pravda hodněkrát jsem se setkal, že se vyvíjelo třeba na JBoss a pak se to provozovalo na WebSphere nebo WebLogic.

  Kvůli Javě přeci SUN kupovali. Takže je logické, že se starají hlavně o Javu. Jinak dál funguje třeba MySQL a myslím, že technologicky to MySQL posunulo docela vpřed.
  Proto vznikla právě MariaDB a spousta lidí raději používá PostgreSQL.
  Oracle žije z toho, že prodává licence firmám, které třeba doteď provozují Javu 1.4 a Oracle jim ji supportuje. Tyhle firmy Oracle zajímají, ne vy, který používáte verzi zdarma.
  Tak 1.4 asi těžko když už tak podporují 1.7 do July 2022. 1.6 podporuje jestě Azul, ale z toho určitě nic nemají. A nemůžou zpeněžit něco co nikdo nepoužívá. A nepoužívají to právě kvůli té jejich změněné licenci, kdy všichni přešli na OpenJDK. Ono je to stejně jedno, protože v budoucnu snad všichni budou používat containery a tam asi pro OracleJDK nebude místo. Navíc ve spoustě velkých firem a bankách se právě přechod na OpenJDK začal řešit ihned co Oracle přišel se změnou licence.

  Co se týká GrallVM tak má před sebou ještě opravdu dlouhou cestu a čas ještě ukáže.
  Otázkou co je všechno na Java zásluha Oracle, protože hodně to tlačí i RedHat a další. A zrovna Java se hodně nastartovala i za pomoci Google a Androidu, takže je otázka kolik na tom Oracle má vlastně zásluh.