Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Saljack - Jenže když to napíšete podle specifikace EJB, Servlet,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 9. 2021 8:37

  Saljack

  Jenže když to napíšete podle specifikace EJB, Servlet, JPA a pak se to pokusíte spustit pod frameworkem, který z Java EE používá akorát JPA, zjistíte, že tam nemáte ani žádný server, protože ten framework ho má integrovaný. A i kdybyste to jen obalil tím frameworkem, pořád vám bude chybět EJB a Servlety.
  Tohle už je úplný nesmysl. Mimochodem Spring Boot používá obyčejný Tomcat a Quarkus Undertow což je servletová část z WildFly/JBoss.
  Takže Oracle mohl vzít Glassfish, který mimochodem taky vlastnil a mohl ho rozsekat na moduly a vše se mohlo spouštět jako Quarkus. Tj. nějaký "stupidní initializer", který spustí servletový modul z Glassfish (v podstatě Tomcat/Undertow), pokud by byla dependency pro JMS tak natáhne modul s JMS atd. Úplně stejně jako to dělá Spring Boot a Quarkus. Klidně to mohl pojmenovat Java EE Microservice Edition. Ale ani tuhle věc, která by je nestála skoro nic, protože již všechno vyvinuté měli, neudělal. Proto vzniklo Eclipse Microprofile a Quarkus a obojí si troufám tvrdit je celkem úspěšné. Navíc díky tomu, že Oracle vyvíjí GrallVM, tak by vlastnil naprosto celou platformu od GrallVM až po poslední standardizovanou knihovnu.

  Navíc jenom podle specifikace se to psalo málokdy, protože jste obvykle věděl, v jakém prostředí to poběží, takže se využily možnosti toho prostředí. Takže to třeba nebylo čisté JPA, ale Hibernate.
  Párkrát jsem to taky zažil, ale u Java EE 6 to nebylo skoro potřeba a spíš to lidé dělali z neznalosti JPA. Zajímavé je, že v dnešní době se to již moc nedělá a píše se to oproti Spring Data a JPA a nikdo nemá potřebu z toho dostávat Hibernate. A jak již jsem psal normálně jsme vyvíjeli na JBoss/WildFly a aplikace pak běžela na WebSphere.

  17. 9. 2021, 08:39 editováno autorem komentáře