Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Filip Jirsák - Tohle už je úplný nesmysl. Ne, to je realita....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 9. 2021 9:22

  Filip Jirsák

  Tohle už je úplný nesmysl.
  Ne, to je realita. Když závisíte na nějaké technologii, kterou vám „aplikační server“ neposkytne, tak to fungovat nebude.

  Mimochodem Spring Boot používá obyčejný Tomcat a Quarkus Undertow což je servletová část z WildFly/JBoss.
  Spring Boot není plně dobrá technologie na mikroservisy. Ani nic jiného, co běží na Tomcatu.

  Ale ani tuhle věc, která by je nestála skoro nic, protože již všechno vyvinuté měli, neudělal.
  Otázka je, zda by jim to k něčemu bylo. To, o čem se bavíme, jsou nástroje pro tvorbu mikroslužeb. A na to technologie z Java EE nejsou vhodné. Dává smysl použít jednu dvě, ale když to postavíte jen na technologiích Java EE, nedostanete mikroslužbu. Má to možná smysl pro nějaké přechodné aplikace, když chce někdo směřovat k mikroslužbám, ale vlastně to chce dělat postaru. Je pravda, že zrovna mezi zákazníky Oraclu by se o něco takového zájemci našli – ale perspektiva v tom moc není, takže je zcela legitimní, že se tomu Oracle věnovat nechce a soustředí se na něco jiného.

  Mimochodem, vyvinout Quarkus nějakou dobu trvalo, dávno hotové to tedy rozhodně nebylo.

  Zajímavé je, že v dnešní době se to již moc nedělá a píše se to oproti Spring Data a JPA
  Což je vhodné pro menší aplikace, kde zase nebudete mít žádnou výhodu z toho, že byste mohl použít všechny ostatní technologie z Java EE.

  A jak již jsem psal normálně jsme vyvíjeli na JBoss/WildFly a aplikace pak běžela na WebSphere.
  Ano, tak se to dělalo. Ale to neznamená, že jsou ty aplikační servery zaměnitelné. Také se vyvíjí pod Spring Bootem a pak se to nasadí na Weblogic. Což ale neznamená, že Spring má technologie, které jsou stejné, jako má Weblogic. API je z velké části stejné, ale implementace je jiná.