Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Saljack - Ne, to je realita. Když závisíte na nějaké...

 • 17. 9. 2021 9:52

  Saljack

  Ne, to je realita. Když závisíte na nějaké technologii, kterou vám „aplikační server“ neposkytne, tak to fungovat nebude.
  Co do toho furt motáte aplikační server? To s tím nemá vůbec nic společného.

  Spring Boot není plně dobrá technologie na mikroservisy. Ani nic jiného, co běží na Tomcatu.
  To je sice pravda ale v dnešní době je to rozhodně nejpoužívanější technologie pro psaní microservice v Java.

  Otázka je, zda by jim to k něčemu bylo. To, o čem se bavíme, jsou nástroje pro tvorbu mikroslužeb. A na to technologie z Java EE nejsou vhodné. Dává smysl použít jednu dvě, ale když to postavíte jen na technologiích Java EE, nedostanete mikroslužbu. Má to možná smysl pro nějaké přechodné aplikace, když chce někdo směřovat k mikroslužbám, ale vlastně to chce dělat postaru. Je pravda, že zrovna mezi zákazníky Oraclu by se o něco takového zájemci našli – ale perspektiva v tom moc není, takže je zcela legitimní, že se tomu Oracle věnovat nechce a soustředí se na něco jiného.
  Zájem o to byl a jak ukazuje Quarkus zájem o to je. Nikde jsem netvrdil, že by se Java EE nemohla rozvíjet dál. Spring Boot se taky od první verze z roku 2004 velmi posunul. To samé se mohlo stát s Java EE. A že na to technologie z Java EE nejsou vhodné je úplný nesmysl, protože ty technologie se pořád používají ať již ve Springu nebo právě v Quarkusu. Pořád vidíte Java EE jenom jako aplikační server před 10 roky a opakujete stále to samé a diskuse s vámi nikam nevede (ne, že by někdy někde někam vedla).

  Také se vyvíjí pod Spring Bootem a pak se to nasadí na Weblogic. Což ale neznamená, že Spring má technologie, které jsou stejné, jako má Weblogic.
  Holinky jako hodinky obojí se natahuje.

  API je z velké části stejné, ale implementace je jiná.
  Ne API je dané, takže žádné z velké části stejné. Proto existovala i certifikace na servery a proto, když to bylo napsané jenom za použití API, tak to běželo na certifikovaném AS.