Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Filip Jirsák - Vy nevíte, co chcete, ale nedáte pokoj, dokud...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2021 21:32

    Filip Jirsák

    Vy nevíte, co chcete, ale nedáte pokoj, dokud to nemáte. Java EE z doby před osmi lety se vám pro dnešek nelíbí. OK. Tak jak podle vás měla dnešní Java EE vypadat? Já jsem jedno řešení navrhoval – vykašlat se na Java EE jako zastřešující standard a nechat jednotlivé technologie zvlášť, ať si každý používá takové technologie, které mu vyhovují. To se vám také nelíbí. Tak co tedy chcete?

    Rozdíl mezi aplikačním serverem a frameworkem je v tom, že při vývoji aplikace pro aplikační server se teoreticky vůbec nestaráte o implementace toho, co vám poskytuje aplikační server. Napíšete jednu aplikaci, tu jednou spustíte pod Weblogicem, JPA bude implementovat Hibernate a data budou v Oracle SQL. A pak tu samou aplikaci, bez změny jediného bitu, nasadíte na JBoss, JPA bude implementováno EclipseLinkem a databáze bude PostgreSQL.

    Když pro psaní aplikace použijete framework Spring, tak ho nevyměníte bez přepsání půlky souborů. Když budete psát Spring Boot aplikaci s embedded webovým serverem, musíte si do runtime závislostí přidat nějakou implementaci JPA. Když budete chtít implementaci JPA změnit, musíte přinejmenším znovu sestavit aplikaci s jinými závislostmi.