Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Filip Jirsák - Ne já stále tvrdím to samé, že Oracle...

 • 20. 9. 2021 17:33

  Filip Jirsák

  Ne já stále tvrdím to samé, že Oracle zabil Java EE svojí neschopností a tvrdím to od začátku.
  Vždyť jsem to psal – nevíte, co chcete, a nedáte pokoj, dokud to nemáte. Nevíte, co měl Oracle udělat jinak, ale víte, že to, co udělal, bylo špatně.

  Vy stále akorát mixujete minulost (Java EE před 8 lety) a současné moderní frameworky.
  Protože o ty moderní frameworky je evidentně zájem. Takže jsem se z vás stále snažil vypáčit, co měl Oracle udělat, aby se od té minulosti dostal k moderním frameworkům. Bláhově jsem si myslel, že když tvrdíte, že Oracle Javu EE zabil, že máte nějakou představu, co se s ní mělo stát.

  Naprosto nepodstatný detail. Stejně tak to může udělat i ve Spring Bootu. Chcete Jetty dáte závislost na Jetty starter. Chcete EclipseLInk vyměníte Hibernate za EclipseLink atp. Chcete jiné JMS dáte jiný starter atp.
  Jenže v tom je právě ten podstatný rozdíl. Jestli píšete univerzální aplikaci, kterou pak teprve konfigurací aplikačního serveru zprovozníte. Nebo jestli píšete aplikaci pomocí konkrétních technologií a jiné technologie vás nezajímají. Protože ta univerzálnost byla právě deviza Java EE, to byl důvod, proč vznikla. Myšlenka to byla zajímavá, ve své době měla své opodstatnění, ale postupem času se ukázalo, že není tak podstatná. (Všimněte si, že netvrdím, že neměla svůj vliv.)

  Takže ani u frameworků se nestaráte na čem to ve skutečnosti běží.
  Jenže to jsou dva různé pohledy, které jsou proti sobě otočené o 180 stupňů. Jeden pohled je „nestarám se, protože to běží pod čímkoli“, a proti tomu úplně opačný pohled „nestarám se, protože to pod ničím jiným běžet nemůže“.

  Právě, že implementaci JPA přídávat nemusíte (tedy ne přímo) ale přidáváte Spring Data JPA.
  To je jedno, že implementaci nepřidáváte přímo. Implementace je součástí vaší aplikace.