Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Java 17 a OpenJDK 17 s hotovým Vector API a plánovaným koncem Applet API od Filip Jirsák - Quarkus ani Spring Boot nedodávají všechny potřebné součásti...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 9. 2021 20:52

  Filip Jirsák

  Quarkus ani Spring Boot nedodávají všechny potřebné součásti Java EE. Umí dodat jenom některé. Ale dobře, dejme tomu, že by Oracle začal v roce 2018 vytvářet nějaký svůj Spring. K čemu by to bylo?

  Ještě jednou vám zkusím vysvětlit rozdíl mezi Java EE aplikačním serverem a frameworkem. Když napíšete vzorovou Java EE aplikaci, spustíte ji na libovolném aplikačním serveru s podporou dané verze Java EE a profilu. Když napíšete aplikaci ve Springu, rozhodně nebude beze změny fungovat pod Micronautem nebo Helidonem.

  O fatjar jsem já nic nepsal, s tím jste přišel vy.

  Pokud je výsledkem mikroservice kontejner, možná to bude nativní kód přeložený GraalVM AoT, takže tam vám jarka v jiných vrstvách moc nepomohou. A i když to budete spouštět pod klasickým HotSpotem, pořád pro mikroslužby není úplně ideální nechat aplikaci teprve při startu zjišťovat, co je na classpath, a podle toho ji konfigurovat. Mikroservice nastartuje rychleji, pokud se tohle provede už v době buildu.