Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Je Gwenview nejlepší prohlížeč obrázků? od Tomáš Hofman - Gwenview jsem ze začátku trochu nechápal a nechtěl...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 12. 2009 10:41

  Tomáš Hofman

  Gwenview jsem ze začátku trochu nechápal a nechtěl používat, protože jsem byl zvyklý z KDE3.5 na Kphotoview, který byl sice hodně jednoduchý, ale zato pekelně rychlý. Jednou mi to ale nedalo a ačkoliv jsem musel trochu změnit svoje návyky (neotvírat každý obrázek zvlášť, ale celý adresář v Gwenview najednou), tak jsem si na něj zvyknul (změna uživatelských návyků mi moc nedělá problémy :).

  Jako ke každému software mám i ke Gwenview jisté výhrady, z nichž tou největší je chybějící konfigurace výchozí délky cyklu ve slideshow režimu v základním nastavení (samozřejmě v nastavení slideshow samotného je). Rovněž jsem nepochopil, k čemu je ve slideshow možnost nastavení barevného profilu, když je tam od přírody na výběr jen jeden (což může být distribucí).
  Jestli má Gwenview nějakou databázi náhledů netuším, protože pokaždé dělá náhledy znova, což se mi moc nelíbí, ale lze očekávat, že se to v některé z příštích verzí zlepší (i tak ty náhledy dělá pekelně rychle).

  Kdosi zde zmiňoval chybějící ICC profily, no já takovou věc nepotřebuju, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby měl Gwenview modulární charakter a bylo možné si do něj pozapínat moduly, které pak budou dělat specifické věci (například i zmiňované fičurky pro čtení mangy :), ale to nehoří.

  Celkově považuju Gwenview za jeden z těch zdařilejších prohlížečů obrázků, srovnatelný s GQview (můj někdejší favorit :) s příjemným bonusem v podobě QT4 knihovny a velmi dobrou integrací s KDE (jehož jsem po vystřídání mnoha různých window managerů a takydesktopových prostředí fanda :).