Muj byvaly sef ma tady v US farmu, ma vse od John Deere a kdyz jsme se par krat o tom bavili tak mi rikal ze je to sakra drahe ale nic lepsiho neni a ze mu to rocne usetri spoustu penez. Ja do evropskych dotaci moc nevidim, naposled kdyz jsem neco ohledne projektu s dotacema resil tak to cele bylo postavene na miru konkretnimu reseni. Tak treba ma John Deere skvele obchodniky i v CR…
Zemědělec je jen uživatel...
EU dává dotace a také určuje pravidla. Ty jsou pak podle toho plněny a díky tomu EU má moc nařizot kdo co může max pěstovat, nebo chovat (něco jako u nás max 25% maximální chov prasat v rámci ČR a zbytek musí být dovoz, právě kvůli dotacím, což pak od komunismu pak se moc neliší EU zatracená..).
Todle se dělá nenápadně, vybere se funkce, která je u drahých traktorů a dá se do levného kšuntu, následně se dá do podmínek a je výběr mezi johnem za 3 mega nebo Lambem za 5-6 mega... Automaticky bereš levnější, protože ti dotace pokryje skoro celé... ŘÍká se tomu zákon padacího lejna, na konci je jedna velká hromada, která uhnije a nic z ní nebude. A takhle je budoucnost EU a proto je lepší odejít už teď a pracovat na soběstačnosti jako Británie, která až teď po těch letech je v kladných číslech a dotace na zemědělství po 2 letech jsou vyřešeny.
Stále nechápu jak souvisí dotace EU a její určování kdo může kolik pěstovat (zde tvůj první odstavec) s tím, jaké traktory si zemědělci kupují (druhý odstavec - "následně se dá do podmínek" - podmínek dotace na traktor?). Pro osvěžení sem ještě vložím původní tvrzení:
> John deere je jedna z firem co by bez dotací chcípla... Viz ČR, jsou dotace nastavené tak, aby jiný výrobce byl něčím diskvalifikován.
Dále mě zajímalo, jestli na to vůbec EU může mít vliv, protože jsem si myslel, že JD operuje především v USA. Tak jsem zadal do Googlu "john deere sales by continent", kliknul na první odkaz a skutečně, 60% tržeb je v USA a zbytek je zbytek světa. I kdyby 100% z toho byla EU a 100% byly dotace, tak to je velký podíl, ale rozhodně ne zásadní.
Lobysti -> nastaveni dotaci tomu kdo ma silnejsi lobbysty. Sila lobystu je primo umerna velikosti firmy. Muze se jednat o otevrene vystupovani nebo o potahavani za spagatky v pozadi pomoci nastrcenych firem a vlastniku.
Na vysokych mistech muzete ovlivnovat i tvorbu zakonu ci organy resici hospodarskou kriminalitu a organizovany zlocin.
Existuje tzv. dotacni retez ktereho se ucastni vice stran a tim se maskuje zneuzivani dotaci. Take se na tom retezci kazda z tech stran financne zahoji.
Co se tyce JD. Prekvapilo mne ze treba maly zemedelec v sousedni obci ma dva traktory john deere a jeden zetor. Kombajn si nechava outsourcovat.
Ten JD je neskutecne hovado a po poli jezdi zatracene rychle. V noci to vypada jak kdyz se na poli snazi pristat UFO. A to po zastaveni pudy logistickymi obludami uz na moc velkem poli nehospodari jako kdysi.
> Lobysti -> nastaveni dotaci tomu kdo ma silnejsi lobbysty.
Asi jsem natvrdlý, ale pořád nechápu jak to souvisí s řešeným tématem. EU dává dotace na traktory a ty dotace mají jako podmínku splnění nějaký parametr, který má jen JD? Nebo jak?
Zkusil jsem naslepo jestli něco nenajdu, šel jsem na hlídače státu a napsal tam do dotací traktor, ale asi v tom neumím klikat a obecně mi to moc nenašlo.
Tak treba jeste energie by byly fajn. A nemusime zustat jen v ramci jednou statu, ale treba na urovni EU, bude to velice pravdepodobne vyhodnejsi. Ale tu sobestacnost je treba budovat predem nebo to opravdu staci vyhlasit den po zacatku krize?
Aby chudi neumreli je jiste dobry duvod. Otazka je, co by se stalo se stredni tridou.
Potravinovou sebestačnosťou sa najviac oháňajú bolševíci. Keď vidím napríklad našich slovenských hydinárov, ako plačú, lebo sa zavádza nejaká regulácia, tak sú mi vždy na smiech. Hydinárstvo je neetický biznis, kde sa kúpu v peniazoch. Naviac teraz zarobil na českej vtáčej chrípke. Až budú zasa pizúkať, zastrelím televízor. Alebo ovocinári, nechali pohniť jablká na stromoch, lebo sa im neoplatia predávať kvoli cenám energii. Miesto toho, aby vymysleli model, na ktorom niečo zarobia.
So súčasnými výpadkami mám skúsenosti tie, že voľný trh sa zvykne adaptovať. Nedostatkový tovar síce na chvíľu zdražie, ale stane sa tým atraktívny pre iných dodávateľov, čo zasa tlačí cenu dole.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.