Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce KDE KWin má opět problémy s Intel Mesa od Gargamel - Cetli jste ten blogpost nekdo? Koukali jste na...

 • 19. 4. 2011 23:02

  Gargamel (neregistrovaný) ---.ipv6.bzatek.net

  Cetli jste ten blogpost nekdo? Koukali jste na ten uryvek kodu? Sorry, ale za problemy zpusobene takovymi testy si muzou vyvojari KWin sami. Kdo garantuje, ze se renderer string nezmeni? To, ze tady mam napriklad "Mesa DRI Intel(R) G45/G43" (je to Mesa 7.11-devel (git-0c24550)) a neni tam nikde GEM ani DRI2 vubec nic nemeni na capabilities. Ty se daji vylistovat jinak.

  A obvinovat vyvojare driveru, ze pak nefunguje cizi kod, ktery je v podstate hack, je nanejvys drze.

 • 20. 4. 2011 9:08

  Tomáš Trnka

  "Kdo garantuje, ze se renderer string nezmeni?"

  V tom je právě jádro pudla. Negarantuje to nikdo, ale považuje se za slušnost, neměnit takovéto věci v minor revizích… Problém není v tom, že to Mesa změnila, ale v tom, že to nikdo nečekal a neproběhlo tedy důkladné testování kompatibility před tím, než se ten problematický update rozšířil.

  "… a neni tam nikde GEM ani DRI2 vubec nic nemeni na capabilities. Ty se daji vylistovat jinak."

  Šedivá je teorie, zelený je strom života. Celá tahle šaškárna by se neděla, kdyby drivery/zařízení skutečně stoprocentně implementovaly všechno to, co inzerují jako GLX extenze. Tak tomu bohužel není, takže zařízení umí spoustu schopností jen napůl, s velice zábavnými důsledky, když šlápnete na tu rozbitou část. Proto je v KWin whitelist známých funkčních kombinací zařízení/ovladač.

 • 20. 4. 2011 14:21

  Gargamel (neregistrovaný) ---.redhat.com

  Jo, cetl jsem celou diskuzi, hada se tam tvrdohlavy vyvojar se spoustou dalsich vyznamnych lidi, kteri se ho snazi presvedcit.

  Je mi jasne, ze menit veci ve stable updatech neni pekne, ale neni to nic vyjimecneho a ja bych ty vyvojare za to ani nebil (sam to delam taky). Kompatibilitu at si testuje kdo chce, vetsinou je takove usili k nicemu (krome reportovani bugu, ktere se stejne ve stable casto neopravi).

  Vim o pripadech, kdy avizovane GL extensions nepodavaji pozadovany vykon, at uz je to zamer (SW fallback) nebo vliv vnejsich okolnosti (jina verze kernelu, X.org a jejich komponent).

  Ale vytvaret whitelist je cestou do pekel, s tim souhlasim (a rada diskutujicich vyvojaru take). Zrovna ted se spalili. Jsme ve svete svobodneho software, problemy by se mely resit u zdroje (tzn. fixnout driver v Mesa) a nepridavat workaroundy. To by mela byt starost distributoru, ne upstreamu. Downstream je pak ten, kdo ma provadet testy kompatibility.