Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Kolem 70 % vážných bezpečnostních chyb v Chromiu jsou chyby používání paměti od anonym - Áno, to se Vám nepochybně podaří, ale problém...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 5. 2020 8:40

  bez přezdívky

  Áno, to se Vám nepochybně podaří, ale problém není ani tak v tom, že by C++ bylo špatné, ale v tom, že je to jazyk historický postavený na jiných programátorských paradigmatech dané doby. Před 20 lety byl považován za dobrého programátora ten, který uměl problémy s pamětí správně ošetřit. Dnes se řekne: „to není špatný programátor, že si nepohlídal všechny pointery“ … „to je tím, že jazyk je špatný“. Je to z toho důvodu, že jiné jazyky to hlídají za programátora, a tím se eliminovalo jedno z rizik programování (jeden z potřebných skillů programátora).

  Navíc C++ při je ho postupné modernizaci se procházelo od konceptu C ke knihovně C++ s několika málo změnami po moderní jazyk (rok 2011+). Avšak s ohledem na zpětnou kompatibilitu se zachovaly možnosti psát „po staru“, a programátor má mnoho volnosti prasit dohromady konstrukty ze starého C, starého C++ a moderního C++.

  To všechno dělá z C++ nebezpečný jazyk, a pokud chcete programátory donutit psát bezpečně, což se v praxi jaksi hodí, tak jim musíte C++ v současné formě zakázat. Je to smutné, ale je to tak, C/C++ umožňuje mnoho volnosti, ale bohužel ta volnost vede programátory ke špatnému používání jazyka a výsledkem jsou chyby.

  Řešením je jedině omezit se (to lze vymáhat v analýzou kódu a v budoucnu lze předpokládat, že pokud C++ neumře, tak bude možné bezpečné standardy kódování vymáhat v lintu nebo i přímo kompileru) na moderní konstrukty (např. dle C++ Core Guidelines), které byly vymyšleny (a doplněny do C++) za tím účelem, aby se právě tyto chyby eliminovaly, z C++ se tak může stát jazyk podobný jiným moderním jazykům (ostatně nemálo těch konstruktů (C++11 až C++20) bylo převzato z jiných jazyků ve kterých se osvědčily).