Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Kolem 70 % vážných bezpečnostních chyb v Chromiu jsou chyby používání paměti od klokan - Jenomže ono to není jenom o tom, že...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 5. 2020 9:19

  klokan

  Jenomže ono to není jenom o tom, že se musí používat moderní konstrukty (nemluvně o tom, že řada existujících knihoven včetně současného iostream prostě jako parametry bere char*). Je to o tom, že v C++ neexistuje lifetime analýza. Když například pořebuji v nějaké třídě mít referenci na jiný objekt, jsou v podstatě jenom dvě možnosti:

  - buďto pracuji s nějakým unique_ptr nebo shared_ptr, což znamená, že tím vynucuji, jaký typ pointeru mi má volací kód předat, což hlavně u knihoven je problém;

  - nebo přijmu referenci& (nebo pointer *) a v tu chvíli je po všem, protože v C++ není možné zajistit, že taková reference nepřežije objekt, na který ukazuje, že nemůže být nulová, nebo že nebude docházet k nekontrolovaným mutacím atd.

  C++ je prostě děravé a je to jednak proto, že vzniklo v době, kdy pokročilejší metody statické analýzy prakticky neexistovaly, a jednak proto, že jeho filozofie vždycky byla implementovat všechny myslitelné featury a s problémy se potýkat "potom". V důsledku to vede i k takovým věcem, že najednou (pokud si pamatuju, tak v C++11) museli zavést novou alternativní syntaxi deklarace funkcí, protože s tou starou se jazyk stal neparsovatelný.

  Jistě, že za pomocí analyzátorů a rigidní disciplíny je možné řadě problémů předejít, ale to není omluva a neznamená to, že C++ je vlastně dobré. Jestliže staré C++ bylo minové pole, tak moderní C++ je pořád minové pole, akorát je tam cedule "pozor miny". Rozhodně nevidím důvod, proč by měl někdo záměrně chtít jít zrovna tudy, pokud má jinou možnost.

  26. 5. 2020, 09:20 editováno autorem komentáře