Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Kolem 70 % vážných bezpečnostních chyb v Chromiu jsou chyby používání paměti od kaliszad - Hlavně existují jazyky, kde se spousta věcí řeší...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 5. 2020 11:51

    kaliszad

    Hlavně existují jazyky, kde se spousta věcí řeší daleko méně ceremoniálně. Nejsem žádný velký programátor, ale něco málo C, Javy, Pythonu apod. jsem viděl v různých kontextech.
    Od nějaké velikosti projektu stejně už nikdo neví, co se skutečně děje a jaké instrukce se procesoru pošlou (natož v jakém pořadí se potom skutečně vykonají, a po zkušenosti Meltdown apod. se zdá, že to relevantní je). Je tedy příležitost zvolit vyšší, robustní a hlavně konzistentní abstrakce a nechat vnitřnosti nějakému chytrému AOT/ JIT kompileru. V poslední době se zabývám ve volných chvílích Clojure a Clojurescriptem, protože mám možnost nahlédnout do projektu (https://orgpad.com/about), který je napsaný výhradně v této kombinaci. Kdybych viděl Clojure před Javou, tak se Javou nebudu zabývat, protože prakticky všechno, co umí Java umí Clojure taky a velmi často stručněji, konzistentněji a s poměrně malou námahou se dá leccos sdílet mezi Clojure a Clojurescriptem - takže Client a Server můžou sdílet dost kódu. Ano, na pár věcí se hodí vědět, jak to JVM a jiné VM nad kterými nějaký dialekt Clojure beží implementují, třeba když chcete mluvit s nějakou C knihovnou z Clojure. Tam potom koukáte na věci typu JNI, JNR apod. Na většinu běžných úkolů, kdy taháte nějaká data z databáze, máte nějakou logiku a komunikaci Client-Server, tam se s přednostmi Clojure/ Clojurescript kombinace dost špatně drží krok.