Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Kritická zranitelnost StrandHogg 2.0 dopadá na 1 miliardu přístrojů s Androidem od Jiří Eischmann - Můžete mi uvést příklady výrobců, kteří to zkusili...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 5. 2020 18:57

  Jiří Eischmann

  Můžete mi uvést příklady výrobců, kteří to zkusili a ustoupili od toho? Já naopak pozoruji čím dál víc výrobců, kteří to podporu natahují a drží se toho. Třeba Samsung, který zmiňuju níže v diskusi. Když jsem si od něj před lety koupil Galaxy S4 Mini, byl tam Android 4.2, pro který jsem nedostal nikdy žádnou aktualizaci. Dnes ten samý výrobce garantuje 4 roky bezpečnostních aktualizací u většiny modelů.

  Jinak není to jen o penězích. Daný hardware zamrzne v čase, zatímco software se vyvíjí. V určitý moment prostě ten hardware na nový software nestačí. Typicky to je takový webový engine. Tam každý jede rolling release, protože to je tak komplikovaný software, že backportovat opravy do roky staré verze je prakticky nemožné, i kdybyste na to měl velký tým zkušených vývojářů. A používat aktuální prohlížeč na 10 roků starém telefonu prostě taky schůdné není.

  Z tohoto pohledu je ta hranice morálního zastarání chytrého telefonu někde kolem těch 5 let. Jestli si někdo očekává, že bude moc používat telefon se všemi bezpečnostními opravami a podobným komfortem třeba 10 let, tak je naivní. Toho je těžké dosáhnout, i kdyby do toho výrobci nalili násobně víc peněz.

  Sranda s tím bude ještě třeba v automotive, kde dnes v autech mají plnohodnoté systémy včetně webových enginů. A u takového auta se očekává životnost i těch 20 let a automobilky poptávají software s takto dlouhou podporou, ale nabídka není, protože to je prostě hodně těžké. Ani bych se nedivil, kdyby se to nakonec řešilo modulárně a oni vám v servisu po 10 letech vymontovali starý palubní počítač a dali tam nový s hardwarem, který ten software bude zvládat dalších 10 let.