Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Kritika objektového programování: je to katastrofa? od Ondřej Novák - Problém OOP vidím spíš v tom, že ho...

 • 22. 7. 2019 21:22

  Ondřej Novák

  Problém OOP vidím spíš v tom, že ho nikdo pořádně neumí. A i když už ví vo co go, tak ho neumí správně a efektivně použít. Tím neříkám, že třeba já jsem výjimka.

  OOP neberu jako dogma, jen jako forma pohledu. Objektově jsem programovál v době, kdy jsem OOP neznal. Jen jsem si to neuvědomoval. Tíhnul jsem k vytváření instancí, černých soběstačných krabiček, které lze snadno instanciovat. Samostatně fungujících jednotek, které standardním způsobem komunikují s okolím a imitují vztahy mezi lidma.

  Příchodem lambda funkcí zejména v javascriptu ale i v C++ je to opět posunuto trochu jinam... jenže... ona taková funkce může být chápána jako objekt. Nezřdka kdy přepisuju funkce na rozhraní, protože prostě jedna funkce je málo na nějaký obecnější vyjádření. Jindy zase přizpůsobuju objekty, aby dobře pracovaly jak s objektem, tak s funkcí. V javascriptu může mít funkce vnitřní stav.

  function create_counter(start) {
    var cnt = start;
    return function() {return cnt++;}
  }
  
  var counter = create_counter(10);
  console.log(counter());
  console.log(counter());
  console.log(counter());

  Je to funkce nebo objekt?

  Pokud tento objekt voláním přijme message, aby vrátil jako výsledek jinou message, je to objekt. Je to jen úhel pohledu.