Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Kritika objektového programování: je to katastrofa? od Miroslav Šilhavý - Z pohledu zadavatelů není důležité hodnocení, jestli je...

 • 23. 7. 2019 7:08

  Miroslav Šilhavý

  Z pohledu zadavatelů není důležité hodnocení, jestli je neschopný programátor, technologie či styl programování. Důležitý je výsledek v průměrném případě. OOP, když se umí, je asi lepší. Podmína "když se umí" je v praxi těžce dosažitelná.

  Myslím, že 90 % hamburgerů připravených doma na grilu překoná McDonald's. Domácí gril je OOP. McD ale potřebuje miliony zaměstnanců po celém světě, kteří dokáží splácat žemli s karbanátkem během tří minut, s minimem odpadu a s přesně stanoveným množstvím ingrediencí. To je procedurálníá programování. Umožňuje dopřát si mírně nadprůměrný burger za rozumnou cenu a s minimálním rizikem excesů (zapomenuté suroviny, moc omáček apod.).

  Z mého pohledu: OOP má mnohem vyšší vstupní práh pro programátora. Odvádí pozornost od algoritmizace k sémantice. Rychlé zásahy v kódu jsou složité, protože je potřeba nastudovat široké okolí. Špatně navržený objekt je nečitelný a jeho refaktorování zabere hodně času.

  Dobrým příkladem procedurálního programování by mohlo být jádro Linuxu. Neobjektovost nic neubírá ani na jeho čitelnosti a rozšiřitelnosti.