Hlavní navigace

Kryptoanalýza zůstane v ČR legální!

Sdílet

anonymní 17. 10. 2005

Vracím se k tématu, které bylo na Root.cz i v mnoha dalších médiích za poslední měsíc již několikráte přetřásáno, a to ke znění paragrafu 205 v návrhu nového Trestíno zákona. Navrhovaný text by postavil kryptoanalýzu, penetrační testy a některé činnosti prováděné administrátory informačních systémů mimo zákon.

Tentokrát však přináším dobrou zprávu. Zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy …

Poslanecká sněmovna čtvrtek 13. 10.2005 , poslanec Robin Böhnisch:

Dobrý den, dámy a pánové, rád bych se jen přihlásil k mému pozměňovacímu návrhu, který byl rozdán včera dopoledne na vaše lavice. Cítím potřebu dodat, že se týká již několikrát zmiňovaného § 205 navrhovaného trestního zákoníku, a zároveň bych rád dodal, že jde o text, který navrhl pan docent Šámal, hlavní autor tohoto kodexu, a tento text je kompromisem mezi současným zněním a mezi textem navrhovaným odborníky z oboru kryptoanalýzy, který tu do značné míry prezentoval pan kolega Vymětal. Ještě dodávám, že s tímto textem, který byl včera dodán, souhlasí i tito odborníci z oboru kryptoanalýzy a počítačových systémů. Děkuji.

Celou anabázi s prosazením pozměňovacího návrhu velmi podrobně popisuje Vlastimil Klíma ve svém obsáhlém článku – Bude kryptoanalýza v Česku trestána vězením? – zřejmě už ne! ( Crypto-World 10/2005, str.12–22).

Článek obsahuje popis jeho aktivity od mobilizace odborníků, přes komunikaci s odborníky na právo, politiky a poslanci, přípravu celkem tří různých nezávislých pozměňovacích návrhů, tlak různých skupin na poslance před schvalováním nedokanlého znění příslušného paragrafu až po informace o zákulisních zajímavostech …

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.