Hlavní navigace

LibreOffice 6.2 nabízí nové rozhraní NotebookBar

8. 2. 2019

Sdílet

LibreOffice 6.2

The Document Foundation uvolnila novou verzi kancelářského balíku LibreOffice 6.2 s mnoha vylepšeními a novými vlastnostmi. Nejviditelnější novinkou je nový vzhled NotebookBar, který by měl uživatelům usnadnit orientaci mezi mnoha různými nástroji. K dispozici je ve třech variantách: Tabbed, Grouped a Contextual. Drobných změn se dočkaly také standardní sady ikon, které podporují SVG a měly by tak lépe fungovat na HiDPI displejích.

Kromě toho byla vyčištěna a zjednodušena kontextová menu, zvýšil se výkon, ve Writeru je možné tabulková data skutečně kopírovat do tabulek a nevkládat je jako pasivní objekty, Calc nově umí regresní analýzy a má novou funkci pro zpracování regulárních výrazů, vektorové editační nástroje umí měnit animaci pomocí uzlových bodů a vylepšena byla také online verze LibreOffice.

Všechny detaily včetně popisu si můžete prohlédnout v naší podrobné galerii:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 2. 2019 13:11

    Honzucha

    NotebookBar, LibreOffice tedy cca 11 let po Office maji také svůj Ribbon. Budu se muset na to podívat zblízka, ale zatím to vypadá, že nynější extensions se zatím neintegruji a podle dokumentace to vypadá, že modifikace je dost unfriendly a doporučuji používat Vládě. Celkem by mě zajímala integrace s makry.

  • 9. 2. 2019 1:49

    peci1

    Na rozumnou podporu videa v prezentacich zatim tak akorat prdeji... Takze lidem vazne nebude zbyvat nic jineho nez MS Office, Mac nebo jedna konkretni magicka kombinace latex pluginu a pdf-presenter-console pro linux...

  • 9. 2. 2019 6:31

    Miroslav Šilhavý

    Těch nevýhod je víc, a rozhodně to dnes není už jen o vendor lock-in. Ten samozřejmě spolupůsobí pořád, ale už ne jako dřív, kdy prostě alternativy (ani komerční) nedostaly šanci konkurovat.

    Možnosti MSO po miliardách dolarů ve vývoji jsou prostě někde jinde. Responzivita je jinde. Možnosti sdílení a spolupráce v týmu jsou jinde. Propojení aplikací mezi sebou, protestovanost, ... Jedinou nevýhodou MSO je to, že není k dispozici pro Linux.

    Někdo funkce MSO využije, někdo ne. Pak budou existovat dva pohledy: jedna skupina z principu nekupuje to, co nepotřebuje. Druhá skupina bude mít zase pohled, proč by nekoupila Office např. pro celou rodinu, když dnes cena celého balíku pro rodinu na rok odpovídá cca tomu, co jeden kuřák prokouří za měsíc (asi 2600 Kč pro šest uživatelů). Když se podívám kolem sebe a vidím, jak spotřebně se žije, odhaduji drtivou převahu toho druhého pohledu.

    Tím jak nám roste průměrná mzda a tím, jak software pomalu, ale neustále zlevňuje, ztrácejí alternativy čím dál víc vítr z plachet. Je také vidět, že velké firmy (Microsoft) v době, kdy je alternativy ohrožovaly, volily útočnou strategii, bojovaly o čas (např. s uvolňováním formátů). Dnes už vyhrávají prakticky bezpracně, Linux či LO nepovažují v těchto oblastech za konkurenta. A v oblastech, kde ho považují, např. v serverech, si Linux ochočili a vydělávají na něm např. prostřednictvím Azure.

  • 10. 2. 2019 13:54

    pravdokop

    Asi žiji v jiném světě. Představa, že bych platil roční výpalné 2600,- Kč za to, že si občas někdo z rodiny udělá tabulku či napíše formátovaný dokument, mi přijde opravdu bláznivá. Přestože by nám (a 99% běžných uživatelů) na to stačily i programy běžící před mnoha lety pod DOSem, používáme zdarma a bez problémů skvělý multiplatformní LibreOffice jak doma, tak v práci, tak i ve škole.

  • 10. 2. 2019 21:15

    Miroslav Šilhavý

    Kdyby to tak bylo (99 % běžných uživatelů), pak by se jistě dávno našla firma, která by vyrobila levnou platformu a měla by úspěch. On to zkoušel i Google se svými Chromebooky, zkoušeli to i jiní. V praxi se ukázalo, že to uživatelům nestačí a raději platí. Já osobně to přisuzuji tomu, že cena už je tak nízká, že je čím dál víc pod rozlišovací schopností lidí. Vnímám to i ve svém okolí, které software tradičně kradlo, ale dnes už říkají: za těch pár korun mi nestojí za to se tím zabývat. Alternativní kancelářské balíky jim vůbec nepřijdou na mysl, protože ty peníze už prostě nehrají roli. Velký posun, aspoň co jsem zaznamenal, bylo právě to, že za jednu cenu může fungovat celá rodina (a často i se sousedem :)).

    Podobně byste mohl dojít k tomu, že nikdo nepotřebuje prémiový telefon, nebo že by stačila jedna univerzální značka automobilů (vždyť 99 % lidí využije jen klimatizaci, elektrická okýnka vepředu a autorádio).

    V těchto tvrzeních bych byl opatrný. Ani ne tak kvůli tomu, že je to vůči jinému názoru pohrdavé. Spíš kvůli tomu, že je potřeba si uvědomit, že bez prémiových značek nevznikaly by levnější alternativy. Bez motivace v podobě Microsoft Office by nevznikl Star Office, potažmo ani Open Office a Libre Office.

    Co se týče výzkumu ohledně toho, že uživatelé využívají jen 20 % síly - ehm, no ano, ale každý využívá trochu jiných 20 %. Připomíná mi to ten vtip o tom, jak bylo zjištěno, že nejvíce zraněných při železničních nehodách je v prvním vagoně. Proto přišel pokyn, aby se první vagon přestal zapojovat.

  • 11. 2. 2019 2:33

    pravdokop

    Nemyslím si, že by můj názor byl pohrdavý. Čím? Ale v tom se nechci pitvat.

    Já neznám jediného člověka ve svém okolí, pro kterého by bylo 2600 Kč pod rozlišovací schopností. Pokud je to opravdu Váš případ, tak mi je prosím každý rok pošlete, ano?

    Kouzlem nechtěného jste uvedl velice pravdivé příklady:
    Prémiový telefon OPRAVDU potřebuje 1% lidí a totéž platí o serepetičkách v luxusním autě. Ale kdo si myslí, že to musí mít, ať si to klidně koupí, pokud na to má.

    Pokud jde o různé XXX-Office, pak samozřejmě vůbec nemáte pravdu, že by bez Microsoftu nebyly. Už v době DOSu byly např. skvělé programy Lotus Symphony či 602Office. Od té doby se víceméně nic podstatného nepřidalo, kromě požadavku každoročního výpalného od Microsoftu.

    Tvrzení, že každý uživatel využívá jiných 20% z funkcí Office je fakticky zcela mimo. Samozřejmě, že je to přesně naopak. Pár základních funkcí používají všichni a zbytek klesá podle Gaussovy křivky limitně k nule. Kdybych měl použít váš příměr s vagóny, tak v posledním je přeplněno a v prvním nesedí nikdo. Ano, mohl by se klidně odpojit :-))).

    Realita je bohužel smutná v tom, že většina cestujících neví, že po vedlejší koleji jede vlak, který je úplně zadarmo a se stejným komfortem je dopraví za stejný čas do stejného cíle. Nebo o něm ví, ale jsou líní změnit své návyky a zmasírovaní Microsoftí reklamou věří nebo chtějí věřit, že jedou v něčem rychlejším a pohodlnějším.

  • 11. 2. 2019 9:36

    Miroslav Šilhavý

    Prémiový telefon OPRAVDU potřebuje 1% lidí a totéž platí o serepetičkách v luxusním autě. Ale kdo si myslí, že to musí mít, ať si to klidně koupí, pokud na to má.

    Ale to je to, o čem píšu. Lidi už na to mají a vůbec není potřeba takovými lidmi pohrdat (někdy je to pohrdání skrytá závist a "skromnost" z nouze ctnost).

    Realita je bohužel smutná v tom, že většina cestujících neví, že po vedlejší koleji jede vlak, který je úplně zadarmo a se stejným komfortem je dopraví za stejný čas do stejného cíle.

    To je právě to, co mi přijde pohrdavé. Předpokládáte, že lidi jsou hloupí. Ale je svobodnou vůlí lidí i to, že nechtějí být o něčem informováni. Já například neřeším, z čeho je složený chléb, který si krájím k snídani. Vím, že spousta lidí říká, že existují daleko zdravější varianty. Ale já jsem se rozhodl, že to nebudu řešit. Podobně se rozhodli uživatelé MS Office.

    Dobu kancelářských balíků si pamatuji, ale také pamatuji, že popularita MS přišla díky makrům a možnostem scriptování (což se Microsoftu v dalších létech "vrátilo" i s úroky na poli bezpečnosti).

    Nebo o něm ví, ale jsou líní změnit své návyky a zmasírovaní Microsoftí reklamou věří nebo chtějí věřit, že jedou v něčem rychlejším a pohodlnějším.

    Lidské pocity jsou důležité. K uspokojování pocitů si kupujeme dobré jídlo (byť by nás fazole a trocha zeleniny dokázaly vyživovat neomezeně), kvůli dobrému pocitu chodíme do kina (byť si můžeme zadarmo vyprávět příběhy, mnohdy zajímavější než z Hollywoodu), telefonujeme z chytrých telefonů (byť jejich vývoj stojí miliardy a litium zasírá přírodu), topíme v zimě na 20 st. C (byť by nám stačilo 16-17 a ušetřili bychom spoustu nenávratně spotřebované energie), ...

    Pokud žijete plně asketickým životem, pak jsem ještě ochotný připustit, že nerozumíte pohnutkám lidí. Jestli máte chytrý telefon, sledujete filmy, místo oblečení svetru doma přetápíte - pak byste měl rozumět i lidem, kterým je šum a fuk, jestli zaplatí 2600 Kč ročně pro šest lidí (tj. asi 40 Kč na osobu a měsíc).

  • 11. 2. 2019 14:14

    k3dAR

    prehlizis to ze nemusi jit nutne jen o kazdej rok zbytecne vyhozene penize, ale to ze pouzivani MSOffice znamena souhlasit s licencnimi podminkami, souvisejic s tim i to ze jde o closedsource software...

    ano spousta lidi dokaze/dokazala zit v uzavrenem totalitnim rezimu, nekteri ale chteli otevrenost a svobodu...

    k tomu ze kazdy uzivatel MSOffice pouziva jinejch 20%, to je nesmysl, oslov nahodny vzorek 1000 uzivatelu MSOffice a zeptej se co pouzivaji za funkce, radikalne prevazovat bude:
    - jmeno fontu
    - velikost fontu
    - tucne pismo
    - kurziva
    - barva pisma nebo pozadi

    v mensi mire pak:
    - zarovnani na stred, nebo vpravo

    v jeste mensi mire pak:
    - nastaveni/apli­kovani definovaneho stylu

    zbytek uz budou jen drobecky... takze se dostanem k tomu ze vetsina uzivatelu MSOffice pouziva nastaveni pisma, coz da tak 1% funkci MSOffice...

  • 11. 2. 2019 9:38

    Miroslav Šilhavý

    :) je zajímavé sledovat poměr palců. Jeden by řekl, že po tolika červených palcích musí být Microsoft na mizině, že lidi přestanou kupovat MSO.

  • 11. 2. 2019 9:44

    Honzucha

    No vidite a ja jsem vcera za celkem obycejny obed a 2 piva s mou zenou zaplatil cca 75 liber a za MS Office platim rocne USD 89.90, tedy mesicne cca 7.50 a to je mene nez platim za Spotify a Netflix. A jako bonus k tomu mam 1TB onedrive.

    Ten vas vlak na vedlejsi koleji je bohuzel motorak ve srovnanim s TGV.
    Namatkou uvedu napriklad importy dat (staticke wizards vs hodne dynamicka PowerQuery - M lang), presudo basic vs VBA s podporou .net, podpora libreoffice/ooffice na mobilnich podporach je tragicka vs. ms office pro Andoid/iOS, prace s obrazky v libreoffice writer je spis hodne spatny vtip. Tim nerikam, ze LibreOffice jsou spatny produkt, ale vase srovnani vlaku je mimo.

  • 13. 2. 2019 13:04

    pravdokop

    Jsem opravdu rád, že jste se dobře naobědval a jste spokojen i s cenou. Kdyby vedle měli totéž zadarmo, šel byste tam?

    Možná jste si toho nevšiml, ale celá diskuze je o tom, že pro 99% uživatelů jsou serepetičky v MS Office, vydávané reklamou za úžasně potřebné, naprosto zbytečné a lidé platí zbytečné výpalné. To, že ho platíte i Vy, je samozřejmě Vaše věc. Možná patříte k tomu 1% lidí, kteří je opravdu potřebují. Nicméně těmi Vašimi důvody jste mi jen potvrdil, co jsem výše napsal.

    Pokud je MS-Office TGV, tak LibreOffice je minimálně Šinkansen :-). Spíše je to ale tak, že ten Váš MS-TGV je běžný motorák polepený kulisami aby vypadal jako něco víc a doprovázený halasným křikem naháněčů na peróně.
    Ne, do diskuze, co je lepší v MS-Office a co v LibreOffice se vážně pouštět nebudu, to by bylo na jiné, velice dlouhé téma a obávám se, že k ničemu.

  • 10. 2. 2019 17:53

    regine

    K >>>...roste průměrná mzda...<<<
    Nevím, jak nazvat lidské myšlení, ale pro příklad 'vyhazování' peněz:
    - Výrobci aut zaspali nástup mp3 a lidé místo koupení AUX káblíku s konektorem do mobilu, do mp3-prehrávače ... za 60 Kč, raději kupovali transmitery (600 Kč), nová autorádia s mp3 přehrávání (tisíce Kč) a přišli o dálková ovládání u volantu.
    - Nebo z pracoviště se 150 lidmi. Z celého baliku MS-Office používali, co bylo/je ve Wordpad (nebo jak se jmenuje editor, jež je součástí MS-Windows). A není jen můj názor, ale i nějaký průzkum to potvrzoval. Údajně se užívá jen 20 procent funkcí MS-Office.

  • 9. 2. 2019 12:07

    Noris

    Moje zkušenost je jiná. V minulosti se člověk snažil vyhnout produktům microsoftu a bylo to obtížné, chyběla kompatibilita, dualboot byl nezbytný. Dnes si v klidu žiju ve světě open source a nemám problém.

  • 11. 2. 2019 15:13

    regine

    Souhlas, ale chybí mi stále rozlišení písma pro češtinu (Optical Character Recognition (Optické rozpoznávání znaků) OCR). Nebo jsem nenašel?
    A HW (např. skenery) kupuji až zjistím podporu v Linux.
    Od doby 90. let obrovské zlepšení. Přecházel jsem na RedHat z IBM OS2 Warp. MS-Windows nebyl 'použitelný' na sítích.

  • 18. 3. 2019 10:52

    r4in

    Paráda, na tohle jsem čekal - zase můžu zkusit "podhazovat" LibreOffice lidem, kteří jsou zvyklí na MS Office a Ribbon rozhraní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.