Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linus schválil použití neutrálního jazyka v linuxovém jádře od - - - @Miroslav Šilhavý To bych neřekl že je to tak...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 7. 2020 14:26

  - - (neregistrovaný) ---.as13285.net

  @Miroslav Šilhavý

  To bych neřekl že je to tak úplně pravda. Maintainerům přece nikdo nebrání a vlastně se ani nikoho neptali. A neptali se ani ti, kdo tento moderní tlak vytvořili, ale dokonce stát a jeho aparáty využívají k tlačení svých změn skrze trestní právo a morální kodexy, které už ale stát vynucovat umí. A vynucuje. Typicky např. pokuta za přetření nápisu BLM (USA, minulý týden) nebo vyhazovy za "nenávist" na pracovišti (státní normy na smlouvy) či nápad z minulého měsíce, kdy místní politici (USA) z řad Democrats přebrali agendu rozpuštění policie nebo oddělené prostory podle rasy - segregace - to ne že bych to sem chtěl tahat, jenom ukazuji, jak je tento moderní trend spojen se státem, abych mohl navázat a prohlásit, že ani poslední dvě diktatury které jsme tu měli nepřišly se svými trendy od státu (jako by byly např. zajišťováky), ale oba režimy si přinesly své terminologie a nápady od aktivistických skupin, které si nejprve nárokovaly moc a pomocí státu se k ní i dostali. Opět, důkaz? Slova jako soudruh nebo např. hesla na nástěnkách ani nevymyslel ani neprosazoval stát, ale tehdejší aktivisti (komunisté) skrze stát. A proto tam s dneškem nevidím zas takový rozdíl co se týče "obrození". Mohli jsme např. vidět, že zelenou nebo genderovou agendu či tomu odpovídající newspeak pak prosazuje stát ruku v ruce s aktivisty, dokonce i státem sponzorovanými. To je jasné spojení moderního progresivního trendu a státu. Ale tam je stejný problém. Nejde o celospolečenský konsensus na základě vnesení debaty, ale absolutistické nárokované výsledky. Technicky to vychází z lidu, prakticky se jedná o menší absolutistické skupiny, které s podporou státu prosadí změnu. To k tomu převisu, či moderně souvisu, změn v kooperaci se státem.

  Ale jak jsem napsal, pro uživatele to není tak podstatné. Jde o to, proč a kým je to vynuceno, ne jestli se uživatelé přizpůsobí. Říkat soudruh taky nikoho zas tak neubylo ... a pokud si někdo i udělá fork, což je zbytečné a ne dobrý nápad, je možné, že i na něj dopadne společenský tlak.

  "Proti jazykovým změnám při obrození vystupovali lidé, probíhalo zesměšňování a "důkazy" šikmé plochy (všichni známe vtipy o nosočistopleně nebo klapkobřinkos­troji)."

  To je argumentačí faul. Já taky nebudu vytahovat to, jací lidé většinou podporovali kulturní revoluce a věřte, že výsměch nový slovům by z toho bylo to nejmenší ;-)

  Hodně argumentujete o tématech jakoby v izolovaném laboratorním prostředí očištěném od okolních vlivů, nicméně okolní vlivy jsou přesně to, definuje skutečnou situaci.

  13. 7. 2020, 14:29 editováno autorem komentáře