Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linus schválil použití neutrálního jazyka v linuxovém jádře od binární transfób - Mě to třeba přimělo k zamyšlení o tom,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 7. 2020 20:25

  binární transfób

  Mě to třeba přimělo k zamyšlení o tom, kolik lidí si uvědomuje, že jsou programováni. To není chyba - skutečně tu píši o programování lidí skrze změnu jazyka.
  Někdo už tu zmiňoval Newspeak s odkazem na Wikipedii. Tam je to psáno podle knihy. Já bych k tomu dodal definici podle filmu, kde se mluví o tom, že jazyk (potažmo specifické termíny) si lidé budou nejprve (v hlavě) překládat a poté na ně emocionálně reagovat a že cílem Newspeaku je tento proces automatizovat - tak aby lidé reagovali na specifická slovní spojení specifickým způsobem (doslova "od překladu k automatické odezvě").
  Proto také můžeme vidět snahu dnes likvidovat úplně normální slova (např. "člověk se schopností rodit/menstruovat" namísto "žena" nebo zde diskutovaný master/slave), případně starým slovům dát nový význam (např. "pohlaví" coby fluidní abstraktní pojem či podsouvání toho, že otrokářství je rasistické a tudíž odkaz na otrokářství je automaticky rasismem).

  Takže teď když už tyto věci došly i do IT se připojuji k F. Jirsákovi a ptám se všech programátorů a adminů zde: kolik z vás si uvědomuje že jsou programováni tak, aby se v konkrétních situacích rozhodovali předvídatelně ?
  Kolik z vás už kdy např. uvažovalo nad tím, proč se v informační době neučí na školách povinně logika ? V dobách antického Řecka a středověké Evropy se děti (tedy ty z lepších rodin co na školu tehdy měli peníze) normálně logiku učili. Při zavádění povinné školní docházky však došlo (a to prakticky v celém světě) k eliminaci výuky logiky - proč asi ?

  Pokud vás na poslední otázku okamžitě napadla nálepka kterou byste mi přišili (jedno jaká - konspirační teoretik, ruský agent, fašoun, ...) namísto zamyšlení se, pak vám gratuluji k úspěšné automatizaci vašich myšlenkových pochodů...