Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linus schválil použití neutrálního jazyka v linuxovém jádře od Miroslav Šilhavý - ano jeden z nejuspesnejsich hintu ruske propagandy cokoliv...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2020 11:30

  Miroslav Šilhavý

  ano jeden z nejuspesnejsich hintu ruske propagandy cokoliv odpovis je spatne. jestli ma nekdo jiny nazor je oznacovan za nalepkovace a to se nesmi.

  Nálepkování je forma zjednodušování myšlenkových procesů, ale bývá zavádějící. V argumentaci opravdu nálepkování nemá co dělat. Když ty nálepky odstraníte a myšlenky rozvedete, zjistíte, že překvapivě často kolidují. Např.: aktivisté jsou špatní, ale národní obrození a sametová revoluce byly dobré. Pak začnete hledat, v čem se liší BLM aktivista od národního obrozence. A nakonec (obvykle) zjistíte, že ten rozdíl tkví úplně v něčem jiném než v tom, co popisuje ta nálepka. Někdy třeba dojdete prostě a jednoduše k tomu, že bez dalšího hledání důvodů Vám jedno hnutí přijde sympatické a druhé ne. (A při tom to můžete nechat, nebo třeba Vás to může zarazit.)

  Skončit diskusi o tématu, že je potřeba přestat nálepkovat podle barvy pleti tím, že konečný argument opřete o nálepku je argumentační faul. V tom případě je statečnější říct: "mě vyhovuje zjednodušený život, lépe se mi pracuje s rozdělením lidí podle vnějších znaků a stačí mi, že se sám k ostatním nechovám hrubě". To je fér. Je taky fér ale říct o takovém člověku, že je diskriminačně založený, neb lidi rozlišuje podle zavádějících znaků.

  Bohužel, mnoho lidí by raději zjednodušovalo (třeba podle barvy pleti nebo náboženského vyznání), ale zároveň nesnesou pomyšlení, že sami budou onálepkováni za "diskriminující". (Nikoliv za rasisty - to je zase jiný pojem).