Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linus schválil použití neutrálního jazyka v linuxovém jádře od Miroslav Šilhavý - Neodděloval bych děti, speciálně ne na základní škole....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2020 13:04

  Miroslav Šilhavý

  Neodděloval bych děti, speciálně ne na základní škole. Potřebují se naučit fungovat ve společnosti ostatních dětí, ne za elitní zdí ...Ti prominentní stejně vždy půjdou do elitní školy.

  V dětech ani v jejich rodičích není problém. Problém je ve vyučujících. Někteří (a není jich málo) neumějí pracovat v různorodém kolektivu. Dělají jim problémy jak nadaní žáci, tak i pomalí. Dobrý učitel to zvládá, rozdíly jsem zažil i viděl.

  Elitní školy nejsou od toho, aby děti vyrůstaly "za zdí", ale dostanou se především k lepším učitelům. Elitářství dětí je pak vedlejší efekt.

  Dokud nedokážeme ohodnotit, ale i vyhazovat ředitele a učitele podle jejich schopností, nezmění se to. Můžeme ale uvažovat o tom, jestli do té doby je menší zlo násilná inkluze, nebo jestli dát nadanějším dětem odpovídající příležitosti. Z pohledu jednotlivce je asi lepší umožnit různé kvality škol. Z pohledu systému by bylo zdravější vynutit inkluzi (nemyslím tu, o které se vedou politické debaty) a následně vynutit kvalitu výuky.