Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linus schválil použití neutrálního jazyka v linuxovém jádře od Miroslav Šilhavý - Lidi tu neargumentují my/oni protože by byli hlupci...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2020 13:42

  Miroslav Šilhavý

  Lidi tu neargumentují my/oni protože by byli hlupci a omezenci, ale proto, aby Vám ukázali, že událost, kterou Vy hodnotíte ve vakuu, má ve skutečnosti okolí a je součástí trendu.

  Mě nezajímají trendy. V jiném případě bych měl (a mám) jiný postoj, ale každý případ lze posoudit zvlášť i v souvislostech. V otázce změny textů jazyka v IT mi to přijde jako dobrá věc - a není důvod to spojovat s nějakým trendem. Podobně bych reagoval i kdyby tato otázka přišla před deseti lety.

  Nicméně ve skutečném světe, v tom okolí a trendu o který jste událost při posuzování oprostil, se nesmí ani říkat WLM, ALM, bílí musí poklekávat před černými, může se říkat White lives doesn't matter, černošši měli v USA speciální přístup na školy a mnoho dalšího - tedy naprosto něco jiného.

  Pouze pokud si dovodíte, že BLM = !WLM. Speciální přístup k černochům - no, pozitivní diskriminace je stále diskriminace, nedá se nic dělat, je to tak. Důležité je ptát se proč se zavedla, jestli stále existují důvody ji praktikovat (jestli se neosvědčila, pokud ne, tak proč se neosvědčila, jestli už byla překonaná, ...).

  pominete že kromě ideologické přesmyčky mají ta slova úplně jiný význam

  Podle mě je lhostejno, jakou ideologií se na to díváte. Někteří v tom vidí nevhodné spojení, jiní by se do krve hádali, že ho nevidí. Než řešit "pravdu", je daleko jednodušší, když se slova nahradí, nota bene za daleko výstižnější.