Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linux 5.14 zlepší kompatibilitu s exFAT u některých fotoaparátů od kaliszad - S dovolením si myslím, že je fajn, že...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 7. 2021 18:00

  kaliszad

  S dovolením si myslím, že je fajn, že Linux nějaké chyby umí rozpoznat a přečíst soubory i přesto. Samozřejmě by v takovém případě asi měl do dmesg vypsat nějakou rozumnou chybovou hlášku. Jistě ale jsou případy, kdy prostě není možné novější firmware nahrát a potom jakoby nějak soubory přeuložit nebo co. Prostě máte kartu, na ní data a nějak to chcete přečíst. Windows to nejspíš nějak přečtou, tak by bylo fajn, kdyby Linux na problém upozornil ale data pokud možno přečetl a systém volitelně např. opravil.

  Je super, když má systém nějaký jasný hlavní strom, který je jakoby čistý a podle specifikace. Je ale hodně praktické, když má nějak zřetelně (např. komentářem) označené části pro lepší kompatibilitu s realitou, která prostě nikdy není perfektní.

  Další věc je, že někdy např. specifikace nebo standard jsou psané dostatečně debilně, takže prakticky zaměřený člověk například chce nebo dokonce musí přidat další předpoklady, nebo omezení, aby vůbec byl s věcmi hotový. Ono totiž hodně lidí myslí především na to, jak práci a zodpovědnost delegovat, místo na to, jak by mohli svoji část udělat dobře, aby jiní měli práce a zodpovědnosti méně.
  Zrovna v poslední době jsem řešil třeba čtení a zápis cookies, což je prostě tragédie. Autoři RFC nechali zbytečně moc volnosti a implementace v prohlížečích je taky dost laxní. Kdyby to člověk chtěl psát opravdu dobře, musel by si na to napsat vyloženě parser. Žádná z implementací, co jsem viděl se s tím ale takhle rozhodně necrcá a naférovku třeba dělí podle středníku a rovnítka. K RFC jsem neviděl nějakou oficiální implementaci, protože to by asi autorům ruce upadly něco takového napsat.