Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linux bude kralovat netbookům v roce 2012 od Lael Ophir - Windows například na IA64 emulují x86, a technicky...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2009 21:48

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Windows například na IA64 emulují x86, a technicky by úplně stejně mohly emulovat x86 na ARMu. Výsledek by byl ohledně výkonu podobně nepoužitelný, jako u QEMU/Wine. Výhodou by byla jen výrazně lepší kompatibilita. Wine totiž pořád implementuje jen nějakých 66% Win32 API.

  Dekompilace a opětovná kompilace aplikace je možná pouze teoreticky. Dekompilátor totiž neví, jestli hodnota 1234 v instrukci mov ax, 1234 značí hodnotu se kterou se bude provádět výpočet, relativní či absolutní adresu nějaké věci, nebo jestli je třeba použitá pro obojí. Výsledkem opětovného překladu tak bude jen velký binární guláš.

  Nejjednodušší by samozřejmě bylo znovu přeložit aplikaci pro ARM Windows. Jenže i taková věc představuje u toho množství aplikací neskutečnou spoustu práce, a to bez dobré motivace.

  Takže závěr? Netbooky s ARM buď nebudou, nebo budou mrtvě narozené. Méně pravděpodobná možnost je, že by pro ně MS uvedl nějaké překvapení typu Windows Midori. Podle mě by nepomohlo ani to.