Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Linux Mint stále hazarduje s bezpečností od Filip Jirsák - Podle mne jsou naopak ty bezpečnostní aktualizace v...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 12. 2016 11:24

    Filip Jirsák

    Podle mne jsou naopak ty bezpečnostní aktualizace v linuxových distribucích velký problém. Pokud vytvoří bezpečností aktualizaci autor programu a vydá po verzi 1.2.3 verzi 1.2.4, kde je jen ta bezpečnostní aktualizace, je to správně. Ale pokud autor vydá po verzi 1.2.3 novou verzi se spoustou oprav, vylepšení i bezpečnostních oprav verzi 1.3.0, a po té se na to vrhnou správci balíčků v distribucích, vytáhnou si z toho patche, o kterých si myslí, že jsou důležité z pohledu bezpečnosti, a nějak je naroubují na svou verzi 1.1.6-r6, je to špatně - a je s podivem, že z toho zatím byly jenom "drobné" průšvihy jako vylepšený generátor v Debianu, který generoval předvídatelné náhodné klíče. Problém je v tom, že tyhle úpravy dělá někdo, kdo tomu programu zpravidla moc nebo vůbec nerozumí a nezná kontext toho patche, vznikne takhle unikátní verze programu, která není nikde jinde, než v dané verzi distribuce (takže to nikdo neotestuje), navíc administrátor pořádně neví, které opravy tedy v té aplikaci má - na webu se dočte, že vyšla nová verze 1.3.0 s bezpečnostními opravami, ale on má verzi 1.1.6-r6 a musí pátrat, jestli tu opravu, která jeho zajímá, obsahuje (a klidně se může stát, že v té verzi 1.3.0 je oprava, kterou potřebuje, jak pozná z popisu na webu - jenže v distribuci je jen její část). Jediné štěstí je, že tím, jak takhle vznikají unikátní verze programů, které používá jen hrstka uživatelů, nevyplatí se na to nějak hromadně útočit.

    Doufám, že v tomhle bude dostatečně silný tlak z cloudových řešení, kde se neplýtvá zdroji na udržování spousty různých "aktivních" verzí, ale je jen jedna verze, která se udržuje a testuje pořádně. Protože ten systém "stabilních" distribucí založených na unikátním a netestovaném softwaru není dlouhodobě udržitelný a nepřináší žádné skutečné výhody.