Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Mac a 4 Intel CPU od http://www.asu.cas.cz/~sula - Jsem hodně zvědav, co bude dál, především s...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 10. 2005 12:24

  http://www.asu.cas.cz/~sula (neregistrovaný)
  Jsem hodně zvědav, co bude dál, především s čím Intel přijde, protože P4 není nijak valný procesor, předpokládám, že Apple vidí víc do laboratoří Intelu, že se k tomuto kroku rozhodl. O cenách to moc nebude, protože na výrobě počítačů má Apple slušnou marži, kdyby chtěl snížit ceny, tak mu v tom nic nebrání (kromě nižších dividend pro akcionáře). Na prvním místě asi bude spolehlivost dodavatele, protože jak Motorola (dnes Freescale), tak IBM nestačili vyvíjet a vyrábět tak rychle, jak si Apple přál.
 • 12. 10. 2005 9:59

  Frantisek Rysanek (neregistrovaný)
  Pokud se nepletu, pristi generace procesoru Intel (dvou- a vicejaderne) nema byt evoluci jader P4/Netburst (Northwood, Prescot...), ale evoluci jader Pentium M (tj. pribuzny Baniasu a Dothanu), tj. potomkem Pentia III. Potazmo, nevim jaky je aktualni stav, ale sveho casu se tvrdilo, ze dedictvi P-III znemoznuje na techto planovanych procesorech HT. Alespon soucasne Dothany HT nepodporuji. Mozna to neni ani tak "designovou zabrzdenosti, zpatecnictvim nebo nesystematicnosti" P-III, jako spis tim, ze P-III a Pentium M maji kratsi instrukcni pipeline nez P4 (mensi pocet stages), takze se u nich HT _nevyplati_. Dalsim dusledkem kratsi pipeline je mene bolestiva branch misprediction, potazmo vyssi realny pocet instrukci/takt v mnoha typech aplikaci (v aplikacich, ktere spise provadeji slozita vetveni, nez aby ve smycce chroupaly data).
  Puvodne planovana dalsi evoluce architektury P4 byla zastavena - nedarilo se planovanym tempem zvysovat takt jadra, takze Pentium M i pri nizsim taktu vazne slapalo P4kam na paty. (tusimze se to tykalo projektu Tejas)

  Takze momentalni Pentium-D je IMO dual-core P4 (Netburst) s podporou HT, cili mate v jednom pouzdre 4 logicke CPU. Pristi generace dvoujadernych intelu bude mit jenom 2 logicke CPU, a nebude to P4 Netburst. A tusimze se pripravuje Xeon se 4 nebo 5 jadry odvozenymi od Pentia M.

  Prominte, ze necituji zdroje - vyse uvedene si zhruba pamatuju z nekolika clanku na TheRegistru z letosniho prvniho pololeti. Vybavuju si podtitulky jako "Ukradli nam Mooruv zakon, kdo si s nim hral naposledy?".