Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Majitelé TV Samsung si stěžují na rostoucí množství reklam od Miroslav Šilhavý - Tak předně, nekoupil jste si televizi, ale televizor....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 3. 2020 16:21

  Miroslav Šilhavý

  Tak předně, nekoupil jste si televizi, ale televizor. Ten televizor umožňuje přístup k službám, které mají nějaké své podmínky. Jednou ze služeb je pozemní (kabelové/sate­litní) vysílání. Některé z nich jsou placené, některé mají reklamu a některé jsou placené a mají reklamu. Tuto službu si nekupujete, ale smíte ji čerpat. Pokud je služba dána obdobím (předplatného), pak služba skončí. Když jdete do biografu, také si neodnesete film, pouze jste ho mohl shlédnout v rámci služby (služba projekce filmu v daném místě a čase).

  Televizory jsou dnes kombinovaná zařízení. Umožňují zobrazit vysílání, ale umožňují přístup i k dalším online službám prostřednictvím internetu. Internet pro televizor slouží pouze jako médium pro přenos dat služeb. Tyto služby jsou vydefinované. Stejně jako v komerčním vysílání musíte strpět vkládané reklamy, naprosto stejně analogicky musíte strpět i reklamy u služby, pokud jinou variantu nenabízí. Na Vás je pouze rozhodnout se, jestli tyto služby chcete využívat, nebo je využívat nebudete. Stejně jako těžko uspějete s voláním do televize (nikoliv televizoru), aby Vám reklamy nevysílali, tak patrně ani neuspějete u poskytovatele té online služby. Protože tu jste si nekoupil, koupil jste si jen zařízení, které k ní umí přistupovat.

  Jediné, co vidím jako problematické je, pokud výrobce televizoru spustí reklamy dodatečně, nebo když nejdou vypnout aniž by přestal zbytek televizoru fungovat.

  Prostě si musíme zvyknout, že je potřeba nejenom číst parametry kupovaného hardware, ale přečíst si i parametry (podmínky) užívání software. Stejně jako u aut jste dřív musel umět řadit s meziplynem, dnes musíte umět ovládat elektronické přístroje - jiný skill, ale pořád součást výrobku.

  Podle mě to bude trvat dvě generace, než se lidé zbaví té naivity, že software je něco nepodstatného, neviditelného a nezáludného.

  10. 3. 2020, 16:21 editováno autorem komentáře