Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Měli by být vývojáři zodpovědní za svůj software? od zdenek - Dospělý svobodný člověk se může rozhodnout - uzavřu...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2009 9:26

    zdenek (neregistrovaný)
    Dospělý svobodný člověk se může rozhodnout - uzavřu smlouvu s MS, který ve smlouvě píše, že neodpovídá za chyby, nebo neuzavřu smlouvu s MS... jak prosté. Pokud vznikne poptávka po SW, který je bezchybný (nebo je jeho výrobce ochoten platit náhradu škody), tak nepochybujte o tom, že s takovým SW někdo přijde. Jenom takový SW bude příšerně drahý (testování, pojištění odpovědnosti).
    To, že v EU sedí pitomci, jejichž jedinou náplní je vymýšlet nesmyslné normy, protože jinak by neměli čím ospravedlit svou existenci, je věc druhá.
    A některým čtenářům Rootu - možná tomuto opatření v rámci boje proti Velkému Satanovi (rozuměj MS) tleskáte, ale já jsem si vždycky myslel, že tento server je pro lidi, pro něž je svoboda na nejvyšších příčkách... třeba svoboda se rozhodnout, zda nějaký sw chci používat či nikoliv.
  • 12. 5. 2009 9:40

    zippy (neregistrovaný)
    pozri, ked si kupis nejaky tovar, predpokladas, ze bude fungovat. Ak nefunguje, tak ho reklamujes.
    Vies si predstavit, ze by vyrobca auta neniesol zodpovednost? Po kratkom case by ti odisli napr. brzdy. Zhodou okolnosti v tom najnevhodnejsom momente a ty havarujes. Vyrobca sa vsak bude moct branit - my predsa nenesieme zodpovednost za nas produkt. Kedy vyvojari dospeju a prestanu byt ako male deti - preberu zodpovednost za svoje ciny? Nehovorim o (zamerne) nespravnom pouziti softveru.
  • 12. 5. 2009 9:49

    yossarian (neregistrovaný)
    To je ovsem uplne o necem jinem. Pokud vyvijim kritickou aplikaci, tak se do smlouvy bezne uvadi pokuty za jakekoliv naruseni bezpecnosti ;) (a nejsou zrovna male). Na druhou stranu, penize, ktere stoji takovy software, by uzivily komunitu linuxaku na pul stoleti.

    A kdyz uz toto zavadet (jakkoli je to blbost), tak nevidim duvod, proc by to nemelo platit pro sw zdarma. Timto by se naprosto zlikvidoval jakykoliv IT prumysl, neb by firmy proste nebyly konkurenceschopne.
  • 12. 5. 2009 10:09

    zdenek (neregistrovaný)
    To je demagogické tvrzení.
    "Vies si predstavit, ze by vyrobca auta neniesol zodpovednost?"
    Ano umím. Když si koupím auto z druhé ruky, tak za něj nikdo žádnou odpovědnost nemá, protože je prodáváno s výhradou, že nemusí být v pořádku.
    Pokud mi výrobce aut bude nabízet nové auto s tím, že neručí za jeho chyby, tak se otočím a půjdu jinam.
  • 12. 5. 2009 10:27

    zippy (neregistrovaný)
    neni to demagogicke tvrdenie. Softver takisto nekupujes priamo od vyrobcu ale u distributora.
    Rovnako auto - nekupujes priamo v automobilke, ale u distributora. Ja hovorim o tomto pripade.
    To, ze auto mozes kupit z druhej ruky - aj softver, ktory navyse netrpi tym, ze mu zhrdzavie karoseria, opotrebuju sa piestove oblozenia, ...
  • 12. 5. 2009 10:55

    Karel (neregistrovaný)
    Pokud pojedete autem ožralý, sjedete ze silnice a nabouráte do stromu, je to vaše chyba, nikdo se s vámi o tom nebude bavit a přijdete o řidičák. Pokud to v rychlosti 100km za hodinu napálíte do zdi baráku, je to vaše chyba, budou vás mít za idiota a nikdo se s vámi o tom nebude bavit.

    Pokud program udělá něco jinak, než jak si to představujete vy, je to chyba designu a dodavatel vám bude muset vyplatit náhradu škody. Nebo snad máte se světem SW natolik malé zkušenosti, že předpokládáte u uživatelů zdravý rozum, programy považujete za cosi velice hmatatelného, co jde změřit, vyfotit a objektivně tak zdokumentovat "nehodu" a jednoznačně určit viníka? Sladká to nevědomost...

    Zakončil bych to výrokem jednoho mého známého: Karle, přijde doba, kdy budou stavitelé souzeni za to, že se skokem z desátého patra jejich domu dá zabít.
  • 13. 5. 2009 12:32

    zippy (neregistrovaný)
    citujem zo svojho prispevku, na ktory ste reagovali: "Nehovorim o (zamerne) nespravnom pouziti softveru."
  • 12. 5. 2009 11:41

    anonymní
    čiže, sloboda áno, ale my ti povieme, čo to je? :-)

    Inak, celé je to o (takmer) ničom - komerční výrobcovia softvéru zodpovednosť nesú, a to takú, akú zákazník požaduje. Tá klauzula "že výrobca SW nezodpovedá za prípadné škody" je len vyjadrením toho, že sa kryje pred viac-menej nezmyselným vymáhaním škôd. Čosi ako výrobcovia rôzneho tovaru upozornia, že obal si nemáme naťahovať na hlavu, predmet nemáme jesť...
    Pokiaľ je SW chybný, výrobca za to ručí do tej miery, že poskytne bezplatný servis, alebo vráti peniaze. Podobne trebárs výrobca bežnej obuvi mi je ochotný tovar vymeniť, vrátiť peniaze, ale nenesie zodpovednosť za to, že som nevyhral maratón a nezaplatí mi "nemajetkovú ujmu 3 mil.". Ani som nepočul o prípade, že by výrobca obuvi platil za smrť horolezca zavinenú chybou obuvi.
    U väčšiny softvéru sú "škody" veľmi iluzórne - má niesť MS zodpovednosť za to, že som musel preinštalovať Office či Windows a nesplnil som termín? Pokiaľ by sa dokonca stalo, že Excel niečo chybne spočíta, vyplýva z toho automaticky, že v prípade dôležitých čísel som nebol povinný výsledok kontrolovať aj inak? Ak mi Total Commander zničí dôležitý súbor, vyplýva z toho, že som ho nemusel mať zálohovaný aj inde? A ak aj áno, ako by sa vyrátala tá škoda?
    Samozrejme, u špeciálnych SW býva to ručenie vyššie, a premietne sa to aj v cene. A výrobca tú záruku preberie aj bez tlaku úradov, pretože mu ide o reklamu.
  • 12. 5. 2009 9:59

    Pavel (neregistrovaný)
    Ach jo, většina lidí jen hovoří o tom jak by to mělo být a jak by měli věci fungovat. Bohužel vždy zůstává jen u "keců". Vždy je dobře, když je někdo, kdo nastavuje trendy. Jako např. EU.
    Software je jen zboží jako každé jiné a nezdá se mi, že by pro něj měli platit jiná pravidla. Všichni zdejší kritici si užívají 2-letých záručních dob takřka na cokoliv, rádi si přečtou z čeho ten jogurt vlastně je (jestli to jogurt vůbec je), kolik je v buřtech masa, atd... To vše k nám přišlo z EU jako prostředek na obranu uživatele.
  • 13. 5. 2009 10:03

    Zdeno Sekerák
    Ja by som tiez bol rad keby SW bol dokonaly.
    Ale technologicka zlozitost je velka a v reale je to neuskutocnitelne.

    Tolko opakovany priklad s automobilom je zly. Pretoze ak si niekto do auta namontuje spojler a brzdy kupi od cinana, ovladaci panel vyhodi a da tam lepsi, krajsi a hlavne ignoruje servisne prehliadky (upgrade) tak potom mu tiez automobilka povie nemate narok.

    Pretoze ak chcete SW ktory nebude padat dostanete sa do situacie ze dodavatel vam doda SW len s jeho HW a vyslovne zakzaze pristup na NET a akekolvek zmeny v nastaveniach. Ak si presuniete panel zdola nahor ste zmenili podmienky a nemate narok.

    PS: Nenadavjte na EU ani vyvojarov, nadavajte na seba.
  • 12. 5. 2009 10:08

    brum (neregistrovaný)
    zabudol si na jedno... MS je len krasny priklad toho, aky nekvalitny a drahy moze byt sw!

    to, ze hovoris o nom aj ty, je len prikladom toho, ze je to zrejme aj tebe.

    ospravedlnujem sa za tykanie, ale chcel som aby bolo zrejme, ze odpovedam iba jednemu!
  • 12. 5. 2009 10:36

    zdenek (neregistrovaný)
    Mě tykání nevadí :-) MS jsem zvolil jako příklad, protože podle nějakého posledního výzkumu má 88 procentní podíl na desktopu a o tom, že obsahuje chyby, si nikdo nedělá sebemenší iluze. Protože se však v IT pohybuji docela dlouho, tak jsem se zatím nesetkal se SW (komplexnějším), který by žádné chyby neobsahoval.
    Ale jak opakuji. Nikdo nikoho nenutí si SW od MS kupovat. Já jsem svobodný člověk a nechci, aby mi nějaký čičmunda z EU říkal, s kým a za jakých podmínek smím uzavírat s někým smlouvu.