Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft a Qualcomm pracují na emulaci x86 na Snapdragon od kaliszad - Tak spíš bych to viděl tak, že Microsoft...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 12. 2016 9:52

  kaliszad

  Tak spíš bych to viděl tak, že Microsoft by zaplatil Qualcommu, aby tento implementoval opak toho, co implementoval Intel v Atomech pro mobily (http://www.anandtech.com/show/5365/intels-medfield-atom-z2460-arrive-for-smartphones/5) s tím, že by oni trochu obalili některá API, aby to lépe spolupracovalo s ARM architekturou.
  Nebylo to ideální řešení, ale většina věcí by se nativním překladem z x86 na ARM dala jistě vyřešit. Jistě by tam mohly být spory kvůli licenci na x86/ AMD64 atd. Intel to měl z hlediska licence ARM asi ošetřené, pokud vím, tak Intel má licence na architekturu ARM a sám kdysi StrongARM vyvíjel než to nějak přešlo tuším do Marvellu (https://en.wikipedia.org/wiki/StrongARM, https://en.wikipedia.org/wiki/XScale), nicméně nějaké licence a patenty jistě zústaly nebo na ně měli nějaké smlouvy k užívání.

  Obecně by ale bylo prostě lepší, kdyby Windows byl systém otevřený více platformám. Třeba ReactOS na ARM a pokud vím i PowerPC běží. Možná je čas na to, aby Microsoft prostě Windows otevřel a vyvíjel nějakou Core variantu v open source modelu. Nějaké jejich legacy klikátka by klidně mohli prodávat jako jakýsi business pack. Firmy by si koupily business pack, Microsoft by za OEM stejně inkasoval nějaký poplatek za certifikaci a support a koho by nějaký problém trápil opravdu tak moc, mohl by poslat patch.
  Možná by ale bylo jednodušší, kdyby Microsoft prostě zapracoval na Wine a jádře a Windows byly nakonec Linux + .NET + PowerShell + Wine + Microsoft Tools&Services adapted to Linux :-)
  Prostě taková slátanina, podobně jako Android.