Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft a Qualcomm pracují na emulaci x86 na Snapdragon od Lael Ophir - Intel má emulaci ARMu zvanou HAXM. Využívá virtualizaci,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 12. 2016 20:40

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Intel má emulaci ARMu zvanou HAXM. Využívá virtualizaci, ale nejde o HW implementaci kompatibility s ARMem. O technologii emulace x86 na ARMu toho ještě není moc známo. Ale jsou tu historické příklady: emulace x86 na Itaniu, MIPS na Itaniu, PowerPC na x86, x86 na POWER5/6, SPARC na x64, SPARC na Itaniu, PA-RISC na Itaniu, 68k na PowerPC atd. Samozřejmě to vždycky stojí nějaký výkon.

  Jádro Windows, stejně jako API, nemají problém s podporou více platforem. Historicky byly Windows k dispozici na Alpha AXP, MIPS, Itanium, PowerPC (ze kterého vychází verze Windows která poháněla Xbox 360) a ARM (Windows RT). Připravovaly se i porty na SPARC a Clipper. Jenže k čemu je podpora platformy, když jí lidé nekupují a vývojáři pro ní nepíšou SW? Kdo si koupil třeba Windows pro Itanium, mohl na něm běžet aplikace od MS (SQL Server, Exchange, Visual Studio), a k tomu jen pár dalších aplikací. Všechno ostatní běželo jen v emulaci x86, a na zvlášť na prvních modelech Itania měla ta HW emulace mizerný výkon (ta pozdější SW byla lepší).

  Jinak MS má velmi kvalitní kernel, API poskytující obrovskou spoustu funkcionality, pro jeho platformu existuje obrovská spousta aplikací, a vyvíjí pro ní obrovská spousta vývojářů. Co by získal přechodem na Linux + .NET + PowerShell + Wine + Microsoft Tools&Services adapted to Linux? Kernel který je 1:1 opisem tradičních Unixů z počátku osmdesátých let, a navíc je zatížený virální GPL licencí? A k tomu reimplementaci Win32 která více než 27% Win32 API úplně ignoruje?

  Mimochodem i Google se na Androidu izoloval od GPL licence pomocí Bionic libc, a nyní se chystá sjednotit svoje platformy pro telefony, tablety, Chromebooky, a možná časem i servery a desktop, do jediné nové platformy. A tu novou platformou nestaví na Linuxu, ale na úplně novém OS, který není pod GPL.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Fuchsia