Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Microsoft a Qualcomm pracují na emulaci x86 na Snapdragon od Dr.Tič - Obávám se, že tady je něco špatně. Software...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 12. 2016 16:53

  Dr.Tič (neregistrovaný) 85.93.115.---

  Obávám se, že tady je něco špatně. Software byl vytvořen proto, aby nebylo třeba kvůli různému HW všechno předrátovávat. Je to právě SW, který má být flexibilní a přizpůsobit se. M$ to evidentně za těch několik desítek let existence nedokázal a tak nutí výrobce HW aby jim udělal instrukční sadu na které jediné jejich OS jede. To je proti všem zvyklostem.
  Myslím, že takto zkostnatělá firma už nemá na softwarovém poli co dělat. Drží je tam jenom jejich prachy.

 • 8. 12. 2016 17:25

  j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Oni nejsou a nikdy nebyli schopni udrzovat vic nez jednu platformu a to ani pro widle, natoz pro appky. Tohle je na kulovy uplne stejne ... co si na tom asi tak pustis, Solitaire?

 • 8. 12. 2016 18:26

  Kate (neregistrovaný) ---.backer.cz

  Tak ony se jistě plnohodnotné Arm aplikace postupně objeví, ale Microsoft rozhodně nechce další debakl. Jejich hlavní výhoda na trhu je obrovské množství aplikací. Pokud to neposkytnou (i za cenu emulace), nikdo po ARM Windows ani neštěkne.

  Ostatně, stejnou cestou šel i Apple při přechodu na Intel. Staré PPC programy emulovali, dokud nevyšly nové verze pro x86.

 • 8. 12. 2016 19:15

  j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Ale on po tom nikdo nestekne ani tak, proc by si nekdo proboha daval na neco takovyho widle, a mel z toho 286tku. Nehlede na to, ze pokud se bavime o ARM, tak se bavime o tabletech, pripadne nejakych pidikrabkach/te­levizich/...

  Widle v mobilnim zeleze neumej fungovat. A nikdy to umet nebudou, uz proto jak sou koncipovany. Na dotykaci musis mit uplne jiny UI, ne "nejak upraveny" ale proste uplne jiny. Mel sem par widlotabletu v ruce (s plnotucnejma widlema) ... nejradostnejsi je, kdyz se ti spusti desktopovy okno nejaky konfigurace (trebas ovladaci panely). Nenastavis v tom NIC, jednoduse proto, ze je fyzicky nemozny se trefit do tech prvku.

  Pricemz na zeleze, na kterym tux/android vpohode a bez problemu beha, sou ty widle liny jak svin, a naprosto bezny sou vytuhy na desitky vterin, (pripadne to chcipne uplne).

  Uvedom si laskave, ze 100% vsech widloapek je navrzenych ... pro desktop. Tzn ovladani mysi s presnosti na jeden px. Programatorovi appky je pak uz u rite, jestli bude predelavat celou appku proto, aby sla spustit pod widlema na arm ... nebo proto, aby bezela na arm nativne.

  BTW: Prvni pentia nazvladaly (vykonostne) emulovat 8mibity. Bavime se o rekneme 5MHZ vs 100+MHz cpu. Jakz takz ty emulatory chodily az na procesorech od 500Mhz vejs. HW emulace bude trochu lepsi, ne ale o moc.

 • 8. 12. 2016 21:36

  ByCzech

  <i>BTW: Prvni pentia nazvladaly (vykonostne) emulovat 8mibity. Bavime se o rekneme 5MHZ vs 100+MHz cpu. Jakz takz ty emulatory chodily az na procesorech od 500Mhz vejs. HW emulace bude trochu lepsi, ne ale o moc.</i>

  Ale to není úplně pravda. Problém není emulovat 8 bitový procesor. Problém byl emulovat všechny ty obvody, co 8 bitové počítače měly. U 8 bitových PC totiž díky slabému výkonu CPU byly běžné obvody, které každý něco dělaly aniž by se to muselo složitě ovládat softwarově. Na PC architektuře byly běžné softwarové modemy :D.

 • 8. 12. 2016 21:44

  Kate (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  To ano. Ale zas taková limitace to nebyla (rozhodně ne dlouho). To takový Playstation 2, to byla jiná lahůdka :)

 • 9. 12. 2016 8:34

  ByCzech

  To bylo to samé v bledě modrém, akorát výrazně vyšší výkon proti osmibitům a ještě složitější architektura :). Princip stejný.

 • 9. 12. 2016 10:27

  j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  To mas prece uplne jedno, emulace jako emulace ... x86 ma nejakou instrukci, arm ji nema, tak ji musis vytvorit pomoci 10 jinych, coz je logicky 10x pomalejsi (v optimalnim pripade - a pomijim samo takovy drobnosti, jako ze jedna instrukce trva vic taktu).

 • 9. 12. 2016 14:25

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Z vašeho příspěvku teď víme, jak byste úlohu řešil vy. Naštěstí se našlo dost lidí, kteří byli tak hloupí, že nevěděli, že lépe to nejde. A tak používají věci jako je https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_recompilation

  Jestli vás tato oblast trochu zajímá, tak vás možná zaujme https://en.wikipedia.org/wiki/QEMU

 • 8. 12. 2016 21:42

  Kate (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  – Widle v mobilnim zeleze neumej fungovat.
  Ale uměj. Windows Mobile mi nesedí, ale svižné to je. A jestli půjdou cestou hybridního řešení jako Ubuntu, kdy se na plnohodnotné rozhraní systém přepne až po připojení monitoru / zasazení tabletu do docku, nevidím problém ani s dekstopovými windows na Armu.
  – sou ty widle liny jak svin
  Měla jsem v ruce mobil s Windows Phone 8, 700 Mhz jednojádrem a 512 MB RAM. Android by na tom hardware byl celkem líný, Windows Phone v pohodě. Jen to (překvapivě) neudrželo moc běžících aplikací v paměti.
  – Uvedom si laskave, ze 100% vsech widloapek je navrzenych ... pro desktop.
  Oni vážně nechtějí provozovat dekstopové aplikace na mobilu bez monitoru.

  – První pentia nezvládaly emulovat osmibity
  To vyprávěj někomu jinému :) Měla jsem jak osmibity, tak 486 a následně 166Mhz Cyrix, což bylo někde na úrovni pentia P45. V pohodě jsem na tom pařila hry pro osmibitový NES, Gameboy, rozchodila emulátor Commodore 64 a ZX Spectrum. A fíha, 5 Mhz osmibit? Takových moc nebylo :) Přes tu hranici se osobní počítače přehouply spíš později (pokud nepočítám 8bit mikrořadiče, u kterých vývoj pokračuje dodnes) 16 bit počítače typu Atari ST. Tam už bych si menší obtíže v emulaci představit dovedla.

  Microsoft opravdu nemám ráda, ale rozhodně ho nechci podceňovat.

 • 8. 12. 2016 21:52

  nobody (neregistrovaný) ---.pel.cz

  Měla jsem v ruce mobil s Windows Phone 8, 700 Mhz jednojádrem a 512 MB RAM. Android by na tom hardware byl celkem líný, Windows Phone v pohodě. Jen to (překvapivě) neudrželo moc běžících aplikací v paměti.
  no vidis, ja mam v ruce 1GHz (dobre je to dual) s 390MB RAM a beha na tom svizne Android 6.0.1 a v pameti to udrzi bezproblemu nekolik programu co pouzivam ;)

  A fíha, 5 Mhz osmibit?
  jecko se asi trochu seklo no... jiste myslel Amigu 16bit co bezela na 7MHz, tu sem pouzival a PIII-450 to stale neumela emulovat na fullspeed, jinak c64 a emulace sid take byla celkem narocna :)

 • 8. 12. 2016 22:02

  Kate (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Hm, těžko si to dovedu představit :) Třeba na Galaxy S3 mi běhá 6.0.1 dost… Náhodně, občas si člověk chvilku počká než může zvednout hovor. Ale teď mám Xperii Z3 Compact a je krásně svižná, to jo :) Každopádně rychlost a odezva systému je rozhodně jedna z věcí, které se Windows Phone vytknout nedají.

  A ano, emulace Sidu tuším nefungovala nejlíp (nebo vůbec), ale má paměť na tu dobu tak dobře neslouží. Nejlíp si pamatuju, že jsem na tom dohrála Legends of Zelda a Pokémon Red :D
  Emulace Amigy už byla úplně jinde, natožpak 32b Amig, které PC ani dobře emulovat nemohl, když měly samy o sobě lepší multimediální schopnosti než prakticky cokoliv IBM Compatible :) Můj Cyrix se 166 Mhz vypadal vedle otcovy služební Amigy 1200 ve hrách jako ze středověku.

 • 9. 12. 2016 8:40

  ByCzech

  jecko se asi trochu seklo no... jiste myslel Amigu 16bit co bezela na 7MHz, tu sem pouzival a PIII-450 to stale neumela emulovat na fullspeed, jinak c64 a emulace sid take byla celkem narocna :)

  Kam se to hrabe na 8 bit ZX Sprinter na 21 MHz https://cs.wikipedia.org/wiki/Sprinter_(po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D)

  (závorku na konci přidat do adresy, na Rootu to tady nikdy nefungovalo správně)

 • 9. 12. 2016 10:40

  j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Parila si leda kulovy ... protoze to na tom nefungovalo. Respektive spustit to slo, coz bylo asi tak vsechno.

  Mimochodem, takovej 8bit jako reknema Atari 800 ma 6502, necely 2MHz, jenze k tomu ma jeste ANTIC obvod, coz je defakto GPU a pak jeste POKEY, coz je zvukovka (a dalsi veci). Proto sem napsal 5MHz, emulovat se to neprekvapive musi vsechno.

 • 9. 12. 2016 13:32

  kaliszad

  > Měla jsem v ruce mobil s Windows Phone 8, 700 Mhz jednojádrem a 512 MB RAM.

  Asi těžko. Nic takového totiž neexistuje. _Všechny_ WP8 telefony měly 2 jádra nebo více a vždy aspoň 1 GHz pokud vím. Možná se jednalo o WP7.x, který vypadá podbně jako WP8, ale není to Windows NT jádro, ale ořezané resp. hodně upravené Windows CE, což je ta věc, kterou jinak nasazují do těch minidisplejů v letadlech a většinou jim to tam padá, takže se potom nemůžete dívat na nic.
  Jinak Windows Phone 7.x jsem extensivně používal ai 2 roky. Bylo to rychlé a plynulé, ale kromě poměrně dobré aplikace na email a RSS čtečky NextGen Reader to prakticky nic neumělo a problém byl dokonce i vzít nějakou mp3 a nastavit si ji jiko vyzvánění, když byla delší než 40 sekund a to bylo i tak možné až po updatu. Obecně to byla celkem tragédie, protože když vcelku nemůžete nic dělat, ale je to plynulé... škoda poměrně kvalitního hardware, který ve své době byl poměrně výkonný. Android tehdy skutečně vykresloval na podobném hardware mizerně pomalu a animace se sekaly. Měl ale aplikace, které lidé chtěli. Proto se prosadil. iPhone skloubil relativní plynulost a časem aplikace dohromady, proto to byla celkem revoluce.

  Dnes je ale Linux a Android jinde než v roce 2011. Hodně věcí je samozřejmých, které tehdy nebyly. Android je asi efektivnější, hardware lepší, Windows Phone/ Windows Mobile pořád padal a vstával až to lidi přestalo bavit.

 • 9. 12. 2016 20:53

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad Widle v mobilnim zeleze neumej fungovat - Windows Phone/Mobile fungují na mobilním železe velmi dobře, rychle a plynule.

  Ad Na dotykaci musis mit uplne jiny UI, ne "nejak upraveny" ale proste uplne jiny - proč nestačí třeba přeházet prvky a změnit jejich velikost? Settings z Windows 10, MS Office a další aplikace tak fungují bez problémů. A pokud je někde vhodné vyměnit UI "úplně", tak je to jen o přidání pár XAML souborů pro jiný typ zařízení.

  Ad na zeleze, na kterym tux/android vpohode a bez problemu beha, sou ty widle liny jak svin, a naprosto bezny sou vytuhy na desitky vterin, (pripadne to chcipne uplne) - já zatím viděl akorát telefony s Androidem, které jsou pomalé a škubou se jako epileptik při záchvatu, a to na HW daleko silnějším, než na jakém Windows Phone/Mobile fungují bez problémů a plynule.

  Ad 100% vsech widloapek je navrzenych ... pro desktop - v daném scénáři jde o možnost běžet Win32 aplikace na monitoru, ne na mobilu. Ne že by to na mobilu technicky nešlo, ale dopadlo by to jako když v Ubuntu demonstrovali LibreOffice na telefonu: dalo se to ovládat leda párátkem.

  Ad Prvni pentia nazvladaly (vykonostne) emulovat 8mibity. Bavime se o rekneme 5MHZ vs 100+MHz cpu - protože bylo potřeba emulovat i HW, a to dost specifický HW.

 • 9. 12. 2016 10:21

  PPK (neregistrovaný) 205.175.202.---

  Kdyby byval microsoft misto vymysleni a nuceni dlazdic rovnou na armu zpristupnil winapi, tak uz ty aplikace jsou. Stale to neni a misto toho se vymejsli emulace...